V bitvě o Nirvanu vede Courtney Love

Kurt & Courtney Mezi Courtney Love a bývalými členy Nirvany Davidem Grohlem a Chrisem Novoselicem se rozpoutala bitva, která měla dohru u soudu. Vdova po Kurtu Cobainovi koncem června u soudu zabránila vydání jedné z neznámých skladeb nebohého manžela. Washingtonský soudce vydal předběžné nařízení, podle kterého nikdy nevydaná píseň You Know You're Right patří jí. Bubeník Grohl a baskytarista Novoselic ji původně chtěli zařadit na připravovaný komplet Nirvany. Ten by měl vyjít na začátku podzimu ke kulatému výročí vydání jejich klíčového alba Nevermind, které před deseti lety sesadil Michaela Jacksona z čela americké hitparády. Multiplatinová nahrávka definovala styl grunge, který se v první polovině 90. let prosadil v Americe a na starém kontinentě.

Courtney a Yoko Ono

"Nirvana prohrála svůj boj", řekl Grohlův a Novoselicův právník, který doufá, že se obě strany dají opět dohromady. Pokud ne, v roce 2002 je čeká právnický boj o kontrolu nad všemi písněmi Nirvany. Courtney, herečka a zpěvačka skupiny Hole, která hrála ve filmech Miloše Formana Lid versus Larry Flint a Man On The Moon, je na nejlepší cestě napodobit Yoko Ono. Ta po smrti svého manžela Johna Lennona získala poloviční podíl ze všech písní The Beatles slavné dvojice Lennon-McCartney.

Měl to být hit

Nirvana Cobain složil skladbu pouze tři měsíce před sebevraždou v dubnu 1994. Fanouškové ji znají pod názvem On The Mountain. Skupina Hole ji v roce 1996 hrála na svých koncertech s pozměněným názvem You've Got No Right. Oba rozzlobené tábory se shodují. Pokud by ji zveřejnili, stala by se velkým hitem. "Nové album Nirvany by bylo s You Know You're Right úspěšnější než Nevermind" tvrdí tábor kontroverzní zpěvačky. Podle jejího manažera by bez ní zapadlo mezi tisíci jiných nosičů. I přesto se rozhodla vydání superhitu pozastavit. 45-sekundový klip z písně se nachází na jedné z internetových fan-stránek kapely. Grohl tvrdí, že 48-písňový box nevydaných nahrávek, jiných verzí známých skladeb a živých vystoupení se obejde i bez avizovaného hitu. "Ta žena je zlomyslná", nadává Grohl na Courtney, která podle mnohých fanoušků Nirvany pomohla jejich idolu k sebevraždě. Courtney tvrdí, že peníze, které získá z tantiemů, chce použít na svou právní bitvu s Universal Music Group. Podle ní tato mamutí společnost nutí umělce podepisovat nespravedlivé smlouvy. Courtney však souvislost s oběma právními tahanicemi odmítá.

Nirvana byl Cobain

Podle Rolling Stone se Love pokusila zabránit vydání celého boxu. Zpěvačka už požádala soud, aby vymazal firmu L.L.C., kterou v roce 1997 založila S Grohlem a Novoselicem. L.L.C. se měla starat o budoucnost nahrávek Nirvany. Obě skupiny mají na další nakládání s archivem Nirvany jiný názor. "Skupina stála na Cobainovi", obhajovala na soudě svoji pozici. "On vymyslel název, skládal písně, hrál na kytaru a zpíval." Grohla, kterého u soudu označila za šestého bubeníka v pořadí v historii skupiny, a Novoselica degradovala na Cobainova sluhu. "Umělecký a komerční potenciál skupiny závisel pouze na mém manželovi" prohlásila vdova. Skupina se odvolávala na základní fakt, že Courtney nikdy nebyla členkou Nirvany. Grohl odmítl výjádření žalující strany, že skupina byla před Cobainovou smrtí v úplném rozkladu. Podle ní se Grohl s Novoselicem pokoušeli pomocí svých právníků přesvědčit jejího manžela, aby jim přiznal větší práva, které pobíral Cobain jako autor skladeb. Courtney tvrdí, že jejich písemnou žádost hodil do nejbližšího koše. Grohl, frontman poměrně úspěšné kapely Foo Fighters, a Novoselic se brání. "Courtney chce za každou cenu kontrolovat Nirvanu a podpořit svoji kariéru", řekl Novoselic pro Rolling Stone. Existuje možnost, že píseň by se mohla objevit na některém z budoucích alb Hole.

Velký balík

Hudební firma Geffen zvolila vyčkávací taktiku. Podle ní se v archivech společnosti nachází asi 120 pásek s nevydaným Cobainovým materiálem. Mezi ním jsou skladby, které nenahrál se členy Nirvany, domácí čtyřstopé nahrávky a vůbec první koncert Nirvany z roku 1988. Začala bitva o pěkný balík peněz jen kvůli tomu, že talentovaný skladatel si brnkal v kuchyni na kytaru a zapomněl vypnout nahrávací magnetofon. Ty se však neobjeví, dokud se Love nedohodne s Grohlem a Novoselicem na nové smlouvě.

Z novin přepsal: BobLob


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz