Charles R. Cross

Heavier Than Heaven: A Biography of Kurt Cobain BYL REDAKTOREM THE ROCKET, PRVNÍHO MAGAZÍNU, KTERÝ DAL NIRVANU NA TITULNÍ STRANU, V LETECH 1989 - 2000. THE ROCKET BYL ČTRNÁCTIDENNÍ HUDEBNÍ ČASOPIS S PŮSOBIŠTĚM V SEATTLU A PORTLANDU. CROSS POMÁHAL JAKO VYDAVATEL ČASOPISU OD ROKU 1987 DO ROKU 1995. CROSS JE TAKÉ AUTOREM/SPOLUAUTOREM ČTYŘ KNIH: HEAVIER THAN HEAVEN: THE BIOGRAPHY OF KURT COBAIN (HYPERION, 2001); NEVERMIND: THE CLASSIC ALBUM (SCHIRMER BOOKS, 1998); A LED ZEPPELIN: HEAVEN AND HELL (HARMONY BOOKS, 1992). JEHO PSANÍ SE OBJEVILO V ROLLING STONE, ESQUIRE, SPY, PLAYBOY, REQUEST, SPINU, GUITAR WORLD, RAY GUN, NO DEPRESSION, PULSE, CREEM, REVOLVER, TROUSER PRES A MNOHA DALŠÍCH NÁRODNÍCH A REGIONÁLNÍCH MAGAZÍNŮ. JE ABSOLVENTEM UNIVERSITY VE WASHINGTONU, KDE PŮSOBIL JAKO REDAKTOR ČASOPISU THE DAILY. CHARLESOVY WEBOVÉ STRÁNKY JSOU www.charlescross.com.

INTERVIEW

HEAVIER THAN HEAVEN, TAK BYLO NAZVÁNO JEDNO TURNÉ NIRVANY, ALE CO JSTE TÍMTO NÁZVEM KURTOVY BIOGRAFIE MYSLEL VY?

Charles: "Možná v tom hledáte moc. Chtěl jsem jen název, který by byl lehce zapamatovatelný a vyvolá ve vás ten stejný pocit jako při pohledu na Nirvanu. Heavier Than Heaven byla přezdívka, kterou v Británii dali jednomu koncertnímu turné Nirvany s Tadem - nazvali to tak proto, že Tad Doyle byl tak "great" a zvuk Nirvany byl tak "heavy". Líbí se mi jak to znělo a mezi námi, Kurt strávil mnoho času posedlostí po nebi - jeho víra v Jainism - což je náboženství představující víru v sedm nebí a sedm pekel."

Z KNIHY JSEM DOSPĚL K ZÁVĚRU, ŽE BYL KURT VELMI KOMPLIKOVANÝ JEDINEC. BYL CHODÍCÍ PROTIKLAD. BYL MENTÁLNĚ POMATENÝ NEBO JEN CHTĚL, ABYSME SI TO MYSLELI? BYL COBAIN TOU NEJOBTÍŽNĚJŠÍ ROCK'n'ROLLOVOU HVĚZDOU O JAKÉ JSTE KDY PSAL?

Charles: "Také jsem si myslel, že byl Kurt komplikovaný a mnoho věcí, které udělal nedávaly smysl v kontextu jeho života. Ale takový je opravdový život: Myslím, že všechny naše životy jsou takové a příliš mnoho biografií se pokouší přizpůsobit fakta k mýtu. Záměrně jsem se pokusil vyvarovat se v mé knize psychoanalizování Kurta - zřídka říkám čtenáři co si myslím o Kurtově duševním nebo fyzickém stavu. Můj job jako životopisce byl jen odvyprávět příběhy, ne interpretovat je tím způsobem jako to dělají některé psycho-biografie. Nicméně když už se ptáte, myslím si, že není přehnané říci, že Kurt trpěl jistými vážnými duševními zdravotními problémy, včetně deprese, toxikománie a pár dalších nemajíce nic společných nemocí. V textu jsem se nicméně vyvaroval takových označení a jednoduše jsem se rozhodl odvyprávět jen události a okolnosti jeho života a nechat analýzy stranou."

POJĎME MLUVIT O UMĚLCI COBAINOVI -- VE VAŠÍ KNIZE JSTE POPSAL NĚKTERÉ Z JEHO UMĚLECKÝCH DĚL JAKO TEMNÉ A SLOŽITÉ. NA STUPNICI OD 1-10, JAK BYSTE OHODNOTIL JEHO UMĚLECKOU PRÁCI A CO O NĚM JEHO UMĚLECKÁ PRÁCE ŘIKÁ? JEDNO DÍLO CO JSTE POPSAL V KNIZE BYL OBRAZ RYBAŘÍCÍHO CHLAPCE, KTERÝ VRHAL SKOBY. STRUČNĚ O TOM POROZPRÁVĚJTE. PROČ NIKDY NEPOJMENOVÁVAL SVÉ PRÁCE?

Charles: "Viděl jsem asi víc Kurtových prací než kdo kdy jiný, vyjma Kurta osobně, přestože tu bylo pár lidí co mělo jeho umělecká díla. Jak popisuji v knize, prokazuje to hodně talentu a já jsem si myslel, že to bylo významný, protože ho to ukázalo světu jako umělce s mnoha různými uměleckými vyjádřeními - muzika a malování byly jenom dva z mnoha jeho způsobů vybití energie. Nevím, že se dá ohodnotit dílo nebo umělec na stupnici od jedné do deseti (jak byste na stupnici ohodnotili Picassa?), ale cítím, že Kurt měl talent a pravděpodobně by mohl udělat kariéru jako malíř, kdyby si takovou cestu vybral."

PROČ TRÁPIL JESSIE, SVOU NEJLEPŠÍ KAMARÁDKU, BĚHEM TOHO "OBDOBÍ RŮŽOVÉHO POKOJE"?

Charles: "Jak už jsem řekl, pokoušel jsem se vyvarovat odpovídat čtenáři na všechna ta "proč" Kurtova života - místo toho jsem psal o tom co dělal a nechal jsem ta množství rozporů plavat. Myslím si, že Kurt Jesse zároveň miloval a nenáviděl, tak jako každé blízké přátelství skrývá lásku a žárlivost. Kurt měl ovšem i sadistickou povahu. Teď je to pro nás těžké akceptovat, protože ti kdo byli uneseni jeho muzikou se s nim chtějí ztotožňovat, ale jeho charakter se dal rozdělit na mnoho částí - počínajíc u jeho sebevraždy - ta ho ukázala jako sobeckého, ubližujícího a rozpolceného vztekem."

MYSLÍTE SI, ŽE BYL COBAIN HUDEBNÍ GENIUS? JE ROCKOVÁ LEGENDA JAKO HENDRIX, LENNON NEBO MORRISON? KAM SE ŘADÍ V HISTORII ROCK'n'ROLLU?

Charles: "Cítím, že Kurtovy písně budou pamatovány ještě dlouho po jeho proslavení a krátkého setrvání na popových žebříčcích. Myslím, že písně které napsal byly plné emocí a risku, takže budou něco znamenat pro budoucí generace. Byl jsem překvapen kolik mladých čtenářů tuto moji knihu četlo a myslím, že již teď sledujeme novou generaci objevující Kurta a Nirvanu."

COBAIN BYL FASCINOVÁN SEBEVRAŽDOU -- NAPSAL JSTE, ŽE MNOHOKRÁT ŘEKL, ŽE BY SE NEMOHL "NIKDY DOŽÍT TŘICÍTKY" -- MYSLÍTE SI, ŽE JEHO SEBEVRAŽDA BYLA PLÁNOVÁNA -- JINÝMI SLOVY, JE JEDNO JAK NEBO KDO, MOHL TEDY KURT SPÁCHAT SEBEVRAŽDU NEBO NE? PROČ CHTĚL ZEMŘÍT?

Charles: "Proč chtěl zemřít je samozřejmě velká záhada, kterou dokonce jako životopisec nemůžu opravdu nikdy zodpovědět. Co mě potěšilo na odezvě na mou knihu je, že je na toto téma téměř tak mnoho teorií jako mých čtenářů. Já věřím, že deprese a duševní nemoc jsou dědičné a když to takhle vezmete, pak u něho byla sebevražda asi vždycky jednou z možností. Stojí za zmínku, že se objevilo pár dalších současníků Kurta z Aberdeenu, kteří se sice nestali slavnými, ale jejich životy předčasně skončili buď sebevraždou anebo drogami. V jistých směrech je překvapující jen samotný fakt, že Kurt zůstal naživu tak dlouho a že dokončil to, čemu se věnoval po hudební stránce. Navzdory tragédii jeho smrti, v jeho životě vidím jisté hrdinství: Jak mnoho lidí, jenž se narodí do takových podmínek jako on, z bolesti vytvoří takové vlivné umění? Z tohoto pohledu si myslím, že vedl život, který je k obdivu."

PŘISPÍVALA KURTOVA NEMOC ŽALUDKU JEHO ZÁVISLOSTI NEBO SI MYSLÍTE, ŽE BY BYL NARKOMANEM TAK JAKO TAK?

Charles: "Na to je těžké odpovědět. Jasně dokazoval, že mu drogy pomáhaly od bolesti žaludku - ovšem některým z jeho přátel připadalo, že během posledních pár let nebyl nikdy bez drog natolik dlouho, aby vůbec věděl, zda-li drogy pomáhaly nebo naopak přitěžovaly jeho žaludečním problémům."

KURT POUKAZOVAL NA POČÁTKY GRUNGE MUSIC JAKO "POSLEDNÍ VLNA ROCK MUSIC A KONEČNÝ ODVAR". CO TÍM MYSLEL?

Charles: "Nikdy bych se nepokusil tlumočit něco co řekl Kurt, ale stojí za to podotknout, že po Grunge music, rock nebyl dominantní hudební formou - rap a pop se vrátili zpět. Jeden může jedině doufat, že ten druh vyráběného popu, který representuje Britney Spears, přijde a odejde rychleji než jak to bylo s Grunge music a my uvidíme návrat k hudbě psané a hrané muzikanty, kterým tu jistou vášeň Nirvana přinesla do tvorby."

BOB DYLAN ŘEKL O COBAINOVI, "TO DÍTĚ MÁ SRDCE". CO TÍM MYSLEL A BYL VELKÝM FANOUŠKEM KURTOVY MUZIKY?

Charles: "Je těžké tlumočit Dylana. On nebyl ranným fanouškem Nirvany, ale kolem roku 1993 v rozhovorech komentoval, že se mu líbily Cobainovy skladby."

TRACY PODPOROVALA KURTA PŘEDTÍM NEŽ SE STAL SLAVNÝM - CO SE S NÍ STALO A UDRŽOVALA S KURTEM STYK PO ÚSPĚCHU NIRVANY?

Charles: "Ona a Kurt zůstali přáteli, bylo to jedno z těch přátelstvích, které Kurt udržoval po celý život. Ona dnes žije v jednom městě v západním Washingtonu, ve stejném bytě, kam se odstěhovala, když se s Kurtem rozešli. Tracy nikdy nevydělávala na Kurtově slávě, navzdory tomu o co bych se přel, byly to její roky finanční a citové podpory pro Kurta. Byl jsem velmi rád, že jsem mohl použít pár z jejích skvělých intimních fotek Kurta v mé knize a ukázat je tak většímu publiku."

SKORO SE ZDÁ, JAKOBY SI KURT PŘEDPOVĚDĚL BUDOUCNOST -- ODKAZ NA BIOGRAFII SEPSANOU SAMOTNÝM KURTEM PŘED JEHO ÚSPĚCHEM. DOKONCE UVEDL, ŽE BY NIRVANA MOHLA ZÍSKAT CENU EMMY. BYLO TOHLE JEN ZBOŽNÉ PŘÁNÍ NEBO KURT VĚDĚL, ŽE BY JEDNOHO DNE MOHL BÝT SLAVNÝ?

Charles: "Kurt si určitě plánoval budoucnost, ale po mnoho let to vypadalo, jako že se to nikdy neuskuteční. Přestože moje kniha obsahuje mnoho pum, překvapivě toto je jeden z rysů Kurtova charakteru, který měli fanoušci největší potíže akceptovat - skutečnost, že Kurt chtěl a vyhledal slávu. Ale při čtení jeho diářů můžete doslova vidět jeho načrtnuté plánování. Myslím, že zoufale chtěl slávu a pozornost mu to přinesla - jakmile toho dosáhl, nevěděl co si počít. Nemyslím si, že sláva zabila Kurta Cobaina - přesto je přesně toto tou populární vírou mezi fanoušky Nirvany a víra, kterou si Kurt ještě zaživa vsugeroval. Byl to jak elixír tak i jed, ale Kurt neměl jinou volbu než ho vypít."

KDYBYSTE MĚL PŘIROVNAT KURTA COBAINA K NĚJAKÉ JINÉ LEGENDĚ, KDO BY TO BYL A PROČ?

Charles: "Je mnoho podobností mezi příběhem Kurta Cobaina a příběhem Elvise Presleyho - oba vyrůstali chudí a stali se nejpopulárnějšími umělci své generace, a již zemřeli mladí. V jistých směrech Tupelo, Mississippi opravdu není až tak daleko od Aberdeenu, Washingtonu alespoň po emotivní a kulturní stránce. Ale myslím si, že Kurtův příběh je podobný mnoha jiným muzikantům a tvůrčím umělcům - jsou tu jisté paralely, ale také mnoho částí specifické jen Kurtovi."

PROČ MĚLO ALBUM NEVERMIND (10x PLATINOVÉ) TAKOVÝ MONSTRÓZNÍ USPĚCH? JAK TO ZMĚNILO HUDBU? BYL BY DNES COBAIN STÁLE V HITPARÁDÁCH? PROČ NEBO PROČ NE?

Charles: "Kritici stále prodebatovávají ten vliv alba Nevermind a vyplňují obálky časopisů s titulky proč to vlastně bylo tak důležité album. Napsal jsem celou knihu pouze o Nevermind (Nevermind: Nirvana, 1998, Schrimer Books), tak bych mohl mluvit hodiny na toto téma. Stejně tak jako o tom, kde by byl Kurt dnes, samozřejmě taková otázka je pouze teoretická, ale já si myslím, že on byl umělec, který by dělal v jisté formě něco zajímavého. Možná by to bylo malování, možná by to byl jiný styl muziky (ke konci svého života mluvil o opuštění rockové scény). Ale on by si už našel cestu jak vyjádřit, co ho k tomu přimělo. Tím si můžeme být jistí, když ničím jiným."

MÁTE OBLÍBENOU SKLADBU OD COBAINA? A JESTLI ANO, TAK KTEROU A PROČ?

Charles: "Je toho spousta co mě nadchlo, je těžké vybrat jen jednu. Moje tři nejoblíbenější jsou asi "Heartshaped box"- což má jak neuvěřitelný text, tak skvělou melodii; "Polly" - řekl bych, že zde je nejlepší Kurtův text; a "You know you are right", což je nevydaná skladba, pouze pár lidí ji slyšelo, tak je asi nefér ji uvádět."

Steph


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz