Příběh Jima Morrisona

V zimě 1955 napadl sníh a rodiče vzali dvanáctiletého Jima, jeho mladší sestru Anne a šestiletého Andyho sáňkovat. V pozadí zářily zasněžené hory Nového Mexika a vál ledový vítr. Na vrcholu svahu posadil nejstarší Jim Andyho dopředu, Anne si sedla za něj a on se vmáčkl na konec. Odstrčil sáňky a s radostným křikem vyrazili. Jeli obrovskou rychlostí a z mrazivého větru jim slzely oči. Pak uviděli, jak se sáňky řítí na horskou chatu. Andy zpanikařil a začal řvát. Zkoušel se vysvobodit, ale Anne za ním se nemohla pohnout. Jim je nelítostně držel. Nevyhnutelné srážce zabránil před chatou s vypětím všech sil jejich otec. Andy a Anne žalovali a Jim se bavil: "Ale byla to sranda, ne ?!"

The Doors Byl to jen zlý sen
Jimova maminka Clara Clarkeová poznala svého muže v roce 1941 na námořnickém bále. Steve, absolovent námořní akademie, byl tehdy pověřen vybudovat kurs pro důstojníky odcházející do války. Rok nato se Clara se Stevem Morrisonem vzali a po roce se jim narodil syn James Douglas. Jako všechny rodiny vojáků i oni se stěhovali z místa na místo. Steve většinou nebyl doma, a když doma byl, tak se zavíral v pokoji a četl knihy o vojenství. Hlavou rodiny se stala maminka. Oba rodiče připadali Jimovi jako vojáci. Disciplína, pořádek a čistota byly posvátné. Jim si vzpomněl pouze na jediný okamžik, kdy byl k němu otec laskavý. Při stěhování do Albuquerque projížděli okolo převráceného kamiónu, pod nímž leželi zranění Indiáni. Otec zastavil a telefonoval pro ambulanci. Sedmiletý Jim vyděšeně plakal. Konečně odjeli, ale Jima nemohli utišit. Otec mu nakonec řekl, že nehoda se nestala a byl to jen zlý sen. Jeden ze zraněných zemřel ve chvíli, kdy auto Morrisonových odjíždělo. Jim po celý život věřil, že duše mrtvého Indiána tehdy vstoupila do jeho těla.

Předstíral lítost
Ve 14 letech byl Jim vůči přáním rodičů už zcela netečný. Přestal chodit na hodiny hudby, všechno odmítal a začal nenasytně číst. Zase se přestěhovali, tentokrát do Almedy v Kalifornii. Jim si na zdější střední škole našel jediného přítele. Mohutný spolužák Fud mu vysvětlil, že pokud chce zapadnout do kolektivu, neměl by nosit čisté levisky. Jim znechuceně poznamenal, že jeho matka mu je pere dvakrát týdně. Potom dostal nápad, že se do těch špinavějších vždycky převlékne, až odejde z domu. Jim a Fud byli nerozluční. Vypili spolu první panáky, psali spolu sexuální rozhlasové reklamy... Clara a Steve svoje děti nikdy tělesně netrestali. Nutili je však, aby přiznali chybu a někdy se je pokoušeli donutit k slzám. Jim to nesnášel a na rozdíl od svých sourozenců se lítost naučil předstírat.

Koho tahal za nos ?
V prosinci 1965 už Jim bydlel v Alexandrii ve státě Virginia. Spřátelil se s jemnou dívenkou Tandy Martinovou. Jim jí připadal nespoutaný a krásný, jako řecký bůh. Jednou jeli spolu autobusem do galerie Corcoran za Washingtonem. Jim se najednou v přeplněném autobusu sesunul na kolena a chytil Tandy za nohu. Zul jí botu, stáhl ponožku a dívka zrudla. Strašně se za Jima styděla. "Chci jen políbit tvou krásnou nožku," řekl její přítel sladkým hlasem. Tandy nebyla jediným objektem Jimových her. Tahal za nos i učitele. Přes všechny vylomeniny měl vynikající výsledky. Psal básně, hltal Nietscheho, četl Kerouaka a chtěl žít jako nesmrtelný hrdina Dean Moritary. Denně si zapisoval své nápady, úryvky z rozhovorů ze sny. Jeho spolužáci cítili, že Jim má v sobě obrovský magnetismus.

Dveře do neznáma
Jim Morrison Na vyšší střední škole v St. Petersburgu dováděl k zuřivosti spolubydlící. Bez ptaní si půjčoval jejich věci, a když chtěli v noci spát, poslouchal v rádiu Presleye puštěného na maximum. Všechny reakce studentů na své chování si pečlivě zaznamenával do zápisníku. Nakonec ho z koleje vyhodili. V roce 1964 začal studovat na filmové fakultě univerzity v Los Angeles. Tehdy tam působili vynikající režiséři, jako Stanley Kramer nebo Jean Renoir. Jedním z Jimových spolužáků byl i mladý Francis Ford Coppola. Před ukončením každého ročníku studenti promítali profesorům své práce. Jimův snímek dostal podprůměrné ohodnocení. Neúspěch Jima zranil a druhý den oznámil odchod ze školy. Pak jednou v létě roku 1965 potkal na pláži v L.A. Raye Manzareka. Jim se chlubil, že napsal pár písniček a klávesový hráč Ray je chtěl slyšet. Sedli si do písku a Morrsion s přivřenýma očima zarecitoval báseň Moonlight Drive. Manzarek byl nadšený. Slíbili si, že založí skupinu The Doors (Dveře), protože "jsou tu věci známé a jsou tu věci neznámé. A ty dvěře je oddělují..."

Štěstí jim přinesla Whisky
V Morrisonův talent věřila ještě osmnáctiletá zrzka Pamela Coursonová. Kromě ní měl Jim ještě spoustu milenek, ale k Pamele, které říkal "Vesmírná družka", se pokaždé vrátil. Byla jeho múzou, ale k inspiraci potřeboval ještě něco víc. Morrison dělal cokoli, aby měl stále rozjitřenou mysl - polykal proto všechny druhy narkotik. Myslel si, že drogy mu pomůžou překonat trému. Začínající The Doors s bubeníkem Johnem Densmorem a kytaristou Robby Kriegerem hráli v barech. Jim se však před publikem styděl a zpíval zády k lidem. Pokud se otočil, měl zavřené oči. Na poslední koncert v baru London Fog, odkud je vyhodili, přišla i manažerka slavného klubu Whisky, Ronnie Haranová. Prosadila je u majitele klubu, přestože se mu The Doors nelíbili. Pokaždé, když už je majitel zase chtěl vyhodit, zavolala Roonie největší fanynku kapely - a ta obvolala kamarádky, které se chodily ptát, kdy zase budou hrát ti úžasní The Doors. Prezident společnosti Elektra, Jac Holzman, navštívil jejich koncert čtyřikrát. Poprvé prohlásil, že "tahle kapela na to nemá", podruhé se mu zdály zajímavé Manzarekovy varhany a na počtvrté jim nabídl smlouvu na šest alb.

Nesnesitelná rozkoš rock´n rolu
V létě 1967 se nahrávka The Doors - Light My Fire vyšplhala do čela v žebříčku. Hned prvního alba bylo prodáno milion kusů. Hvězdnou dráhu měli na dosah. Na oslavu vyrazil Jim do ulic a koupil si dokonalý oblek z černé kůže. O koncertech The Doors psali kritici v superlativech. Jima nazývali "sexuálním šamanem" a jistá uznávaná kritička tvrdila,že jejich skladby jsou "prodlužovanou nesnesitelnou rozkoší". Morrison byl však zcela nezvládatelný. Spoluhráči museli najmout manažera - chůvu, který Jima hlídal a přivedl ho alespoň trochu střízlivého na začátek koncertu. Při nahrávání alba sundal v oplilosti ze zdi minimax a pěnou postříkal mixážní pult i nástroje. Na večírku zpěváka Johna Davidsona se opíjel s Janis Joplinovou. Křičeli, že jsou "pán a paní Rock´n Rolovi". Potom ale Morrison z ničeho nic surově hrábl Janis do vlasů a přitiskl si její hlavu do klína. Ponížená Janis mu při odchodu rozbila láhev o hlavu. Byli milenci, ale později o něm zpěvačka už nechtěla ani slyšet a všude rozhlašovala, že Morrison je homosexuál. Když pak zemřela na předávkování heroinem, byl Jim smutný.

Jim Morrison Co matce neodpustil ?
Nikdy se nedalo předpokládat, co Jim právě udělá, ale členové skupiny ho měli rádi. Mezi přáteli býval uhlazený a vyzařoval zvláštní nevinnost. Manažeři navrhovali Jimovi, že by mohl být větší hvězdou, pokud by měl jenom doprovodnou kapelu. Jim řekl, že si to rozmyslí a se svými spoluhráči začal okamžitě hledat nové manažery. Morrison nešel po penězích, prahl po zážitcích a přátelství. Potřeboval k životu kamarády z The Doors. Byli jeho skutečnou rodinou. S rodiči se nestýkal a do svého životopisu na obal desky napsal, že už nežijí. Když ho potom matka uslyšela v rádiu, pochopila, že její syn je slavný. Navštívila koncert The Doors, ale Jim ji nechtěl vidět.

Chtěl vyskočit z vlaku
V roce 1968 nazkoušeli The Doors asi nejprestižnější koncert své kariéry, fantaskní show v Hollywood Bowl. Připravovali se na evropské turné a čtenáři časopisu Village Voice zvolili Jima zpěvákem roku a The Doors se stali nejlepší novou kapelou. Jejich první album předstihl v úspěšnosti pouze Sergant Pepper od Beatles. Byli na vrcholu kariéry. A v té chvíli Jim řekl, že už má všeho dost. Chtěl být víc básníkem, točit filmy... Nechal se ale s odporem přemluvit, aby nevyskakoval z rozjetého vlaku. Vystoupení v Londýně, Kodani, Frankfurtu nebo v Amsterodamu měla absolutní úspěch. Jen v posledním městě se udála nepříjemnost. Před celní kontrolou Jim sežvýkal velký kus hašiše a potom se celé odpoledne naléval alkoholem v barech. Během koncertu zkolaboval. Okamžitě ho zavezli do nemocnice. Navštívil ho sympatický starý lékař a ptal se ho, jak se to stalo. Soucitně poznamenal, že Jim musel být skutečně velmi unavený. Potom mu dvacet minut přednášel o nebezpečích života v zábavním průmyslu.

Hádka za 2000 dolarů
Pro mladé publikum se stal Morrison modlou a ve čtenářské anketě časopisu Eye byl vyhlášen mužem s největším sexapealem v Rock´n Rolu. S bezmezným obdivem svých fanoušků si Jim nedokázal poradit. Na koncertech dával stále víc najevo vůči obecenstvu opovržení. Největší úzkost ale v Jimovi vzbuzoval tlak, který na něj vyvíjeli jeho polupracovníci, milenky i přátelé. Byl zapleten asi do 20 sporů o otcovství a těžce nesl, že už nemůže ani anonymně vyjít na ulici. S Pamelou se hádali - vyčítala mu, že příliš pije, a házeli po sobě talíře. Frustrovaná Pamela po každém konfliktu objížděla luxusní obchody a dokázala za odpoledne utratit dva tisíce dolarů.

Svatba s čarodějnicí
Jim Morrison Při interview v hotelu Plaza Jimovi někdo představil šéfredaktorku rockového časopisu Patricii Kennalyovou. Měla tiziánové vlasy, hnědé oči, smyslnou postavu a bylo jí 24 let. Vyznala se v okultismu a byla členkou řádu čarodějek. Jima to přitahovalo. Měli čarodějnickou svatbu a oddávala je kněžka řádu. Novomanželé se řízli do zápěstí a podle tradice se podepsali krví. Manželství bylo prohlášeno za uzavřené a Jim omdlel. Líbánky se nekonaly. Patricie zjistila, že s Jimem čeká dítě, ale její "manžel" řekl, že pokud si Patricie dítě nechá, končí jejich vztah. Dívka šla na potrat a Jimovi to nikdy neodpustila. Někteří lidé z Morrisonova okolí tvrdí, že ho proklela.

Pohyb v kruhu
Jim se vrátil k Pamele a v roce 1971 odjeli na dovolenou do Paříže. Morrison se konečně rozhodl na čas přerušit práci. Jednoho dusného večera se sám vydal do kina na film "Pronásledovaný" s Robertem Mitchumem. Kam šel Jim po kině, nikdo neví. Pamela tvrdila, že se ráno probudila a našla Jima nehybného ve vaně. Myslela, že s ní hraje svoji morbidní hru, ale potom zjistila, že je mrtvý. Nikdo přesně neurčil, příčinu jeho smrti. Přivolaný lékař tvrdil, že dostal infarkt, pařížané tipovali heroin, někteří říkali, že za jeho smrt může čarodějka Patricie. A jsou i tací, kteří dodnes věří, že Jim Morrison nezemřel, pouze unikl před veřejností, unaven image, kterou si vytvořil, ale s níž nemohl žít...

Jim Morrison Život v datech

1943 - 8.12. se narodil v Melbourne na Floridě James Douglas Morrison.
1964 - Začíná studovat na filmové fakultě Kalifornské univerzity v Los Angeles, po roce odchází ze školy.
1965 - Potkává Raye Manzareka, vzniká zárodek skupiny The Doors.
1966 - Smlouva se společností Elektra.
1967 - Debutují albem "The Doors", se skladbou "Light My Fire", která se stala hitem. Vyšlo druhé LP "Strange Days".
1968 - Prosadili se nahrávkou "Hello I love You" a albem "Waiting for the Sun".
1970 - Dlouho hrající deska "Morrison Hotel".
1971 - Poslední album "L.A. Woman" po dokončení odjíždí na čas do Paříže.
1971 - 3. července Jim Morrison v Paříži umírá.

Vít Dlouhý
http://neoplanet.zde.cz


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz