Fanatismus

Dokument Kurt & Courtney Znáte ten pořad Fanatik na MTV? Já ho bohužel znám. Kdo ho nezná, tak to je pořad, ve kterém MTV umožňuje největším "fanatikům" setkat se se svými modlami. Výběr je na základě domácího videa (zřejmě se to řadí podle ulítlosti). Tenhle šílenec má potom asi 20 minut na pokec se slavnou osobností. Padají tam opravdu divné otázky typu: "Co si myslíte o dredech?". No prostě tenhle pořad vypovídá o úrovni tohoto programu, který pouze přetváří mladou generaci v povrchní magory. Nevím, jestli tam Kurt někdy byl (v tý době jsem MTV zrovna dvakrát nesledovala). Každopádně vím, že fanatismus je něco jako nemoc, závislost. Každý si tím prošel. Přiznejte to. Já nesčetněkrát. Myslím si, že toho se Kurt bál. Protože fanatismus je slepej jak patrona.

A přitom to začíná úplně nevinně. Líbí se Vám písnička (v případě popu se Vám líbí jen ten image a písnička je tak chytlavá, že si pořád dokola zpíváte ten stupidní refrén, co se Vám snaží vnutit, že jste "v pohodě"). Slyšíte druhou a řeknete si: "Sakra i druhej singl je super, to musí bejt nářez, ta skupina." Přečtete si o nich článek a zjistíte, že ten člověk co zpívá je jako Vy (vlastně je úplně jinej, ale taky dejchá, umí mluvit a kafe pije z hrnku). Pak jim vyjde CD. Samozřejmě, že pět stovek vysomráte u babičky (tradiční výmluva, že to chcete na Přehled literatury dvacátého století - žádné slovo jako rock, grunge či Nirvana nepadne ani náhodou). Za týden znáte celý CD už nazpaměť. Kámošům referujete o tom jaký ty členové nosej ponožky. Koncert neprošvihnete, ale peníze nemáte od prarodičů, jelikož podle nich už jste Einstein ohledně literatury. Pokojík je olepen plakáty a z Vás je fanatik. Myslíte na to, jak se k nim dostat (v případě Kurta už to máme jednoduchý - nijak), kde sehnat podpis. Občas je Vám úplně strašně, když si vzpomenete, jak jsou daleko. Přiznávám, že v případě Nirvany to mají holky horší (sakra dobrá muzika, kterou zpívá kluk, co není blbej a ještě k tomu má takový oči… to je dost silný kafe). Nejvíc mě asi štvou ty lidi, který na tom všem vydělávají a to šílenství se snaží podporovat. Jsou to v tomhle případě manažeři atd..

V jednom rozhovoru se Kurt omlouval svým fanouškům za to, kolik peněz je ta slepá víra stojí. V období vydání nového alba, tudíž i koncertů je to opravdu balík peněz. Prý si to nemohl dovolit, když mu bylo okolo 16 let. Omluva přijata, Kurte.

Říká se, že Kurt byl silná osobnost. Ano, byl osobnost, ale o tom přízvisku silná pochybuji. Říká se, že závislost na heráku změní celou povahu. Snad se pak bál i té odpovědnosti za ty "děcka", protože jeho texty brali vážně. Bál se té své absolutně nesmyslné moci (slávy). A v tomhle ho asi chápu. Když byl malej, tak byl odstrčenej. A teď z něj dělají modlu. Byl to taky jen člověk…., ale hudbu dělal božskou.

Péťa Šimůnková
http://lucie.webz.cz


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz