Foo Fighters

"SAME OLD shit!", cedí skrz zuby DAVE GROHL (31). Je k smrti unaven. Posledních dvanáct měsíců prožil se svou kapelou FOO FIGHTERS permanentně na turné a nejčastější otázka, kterou mu pokládají ať už novináři nebo fanoušci, je pořád dokola "Chodíš s Courtney?" popřípadě "Je pravda, že jste se s Kurtem k smrti nenáviděli?". Kdysi třpytné rouno členství ve zbožně uctívané Nirvaně se postupem let změnilo v tíživý kříž, který musí na svých bedrech neustále vláčet s sebou. I pod jeho vahou (nebo že by přece jen díky ní?) se mu však podařilo sestavit kapelu, která dnes patří mezi univerzální věrozvěsty napříč hudebními žánry.

"Kapitolu Nirvana chci jednou provždy uzavřít."
Dave
ready, steady... foo !

GROHL PO Cobainově smrti v dubnu 1994 nedržel žádný velký smutek a Foo Fighters (název vychází z posměšného označení válečných pilotů, kteří tvrdili, že se setkali s UFO) uvedl život doslova přes noc. To vypovídá mnohé o tom, že vztahy v hvězdném triu nebyly v té době opravdu ideální, a zároveň jasně indikuje, že kul své vlastní sólové plány už v době, kdy řezal do bicích v Smells Like Teen Spirit. "Nevidím v tom nic zvláštního, všichni si tehdy dělali i svoje věci, kromě koncertů jsme příliš času spolu netrávili," vrací se k době, kdy nonšalantně vyměnil bubenický post za pěvecký a na krk si navíc zavěsil kytaru. Ke spolupráci přemluvil i kytaristu Pata Smeara, který se kdysi v Nirvaně rovněž mihl, a nově naverboval dva členy seattleských Sunny Day Real Estate, bubeníka Williama Goldsmithe a basistu Natea Mendela. Dodnes dává Grohl k lepšímu, jak mu hned po zániku Nirvany hodil lano Glen Danzig, aby rozšířil řady jeho komiksově hororového strašení: "Velmi slušně jsem odmítl." Na tomto místě je třeba i statisticky uvést, že třetí člen Nirvany, Krist Novoselic, rozjel kapelu Sweet 75, kterou po jediném albu rozmetal a v současnosti hraje s Biafrou v seskupení The No WTO Project.

Rok 1995 znamenal pro Foo Fighters nadmíru ostrý start. Stejnomenný debut překvapil zralostí a neotřelostí hudebního materiálu a čtveřice odehrála v rámci tradičního festivalu v Readingu koncert, který se dodnes připomíná mezi největšími událostmi devadesátých let. Nejen kvůli brilantnímu výkonu samotné kapely, ale i proto, že se vše mohlo zvrtnout v tragédii. Do stanu se narvala neuvěřitelná spousta lidí a jen zázrakem nedošlo v nastalé panice k žádnému vážnějšímu zranění.

klub masochistů
V ROCE 1997 potvrdili Grohlovi chlapci ambice albem Colour And The Shape a o dva roky později vše stvrdili deskou There Is Nothing Left To Lose, podpořenou videoklipovou uměleckou legrací Learn To Fly na téma "Grohl stokrát jinak". Přibylo i personálních změn, než se ustálila současná line-up, vystřídala se v kapele řada muzikantů (zatím poslední akvizicí je kytarista Chris Shiflett ze souborů No Use For A Name a 22 Jacks). V minulém roce se Dave objevil co pěvecký host na multivokálním albu kytaristy Black Sabbath Tonyho Iommiho a tato zkušenost mu vnukla nápad rozjet tvrděrockový až metalový projekt, k němuž by si sezval některé stylové exponenty (viz News v čísle 1/01).

Turné k poslednímu albu jako by nemělo konce. Foos projeli doslova celý svět a Grohl mluví o minulém roce, jako o "pekle". "Nikdy v životě jsme tak intenzivně nekoncertovali, ukrojili jsme si příliš velký krajíc," říká totálně vyčerpaný Grohl, "ale na druhou stranu jsme pořád ještě sakramentsky mladí, ne? K čemu se poflakovat dalších pět let a potom ve čtyřiceti zpívat I'll Stick Around? Ale zdraví je přece jen přednější. Někdy jsem ale tak vyčerpaný, až to je svým způsobem nádherné a inspirující. Asi jsem masochista. Chodí za námi členové jiných kapel a chytají se za hlavu - hej, vy jste ještě pořád na turné? Jste šílěnci!"

Foo Fighters nezačnou s nahráváním čtvrté studiové desky dřív než v polovině roku, Dave si ještě nechá projít hlavou možnost vydání live alba z turné a chce mít rovněž své slovo v připravované reprezentativní mnohacédéčkové kompilaci Nirvany. "Čímž by se mohla kapitola s názvem Nirvana definitivně uzavřít," dodává a zavírá oči. Království za postel.

FOO FIGHTERS

Vznik: 1994, Seattle, USA
SESTAVA: Dave Grohl (voc, g), Nate Mendel (bg), Taylor Hawkins (ds), Chris Shiflett (g).
DISKOGRAFIE: Foo Fighters (1995), Colour And The Shape (1997), There Is Nothing Left To Lose (1999)
INTERNET: www.foofighters.com
Zdroj: Rock Report, text: Jan Petřičko


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz