Recenze alba Incesticide

Incesticide Come on over, do it twist, áááááháááááááá. Většina z vás jistě poznala, že se jedná o Aneurysm, nejlepší písničku z alba Incesticide, o kterém vám teď něco bližšího napíši. Po Nevermindu, kterým Nirvana oslnila svět, všichni netrpělivě očekávali další album. Kritici předpovídali, že se bude jednat o to samé, co v Nevermindu, fanoušci věřili, že bude zopakován úspěch Nevermindu. Ani jedna strana však neměla pravdu. Incesticide nebyl rozhodně žádný brak, v mnoha ohledech lepší jak Nevermind, ale jeho komerční úspěch nepředčil, protože...

Protože album Incesticide nebylo zas tak moc nové. Obsahovalo většinou staré písničky od Nirvany, které se hráli na jejich prvních koncertech. Také tam byli dvě předělávky písniček od skupiny Kiss a několik zbrusu nových. Takže popořadě, Incesticide byla vlastně sbírka nějákých demo nahrávek (sice nevím jakých, ale na CD to bylo napsáno), pak jak bylo doslova napsáno na CD ,,veteš", kterou nebylo předtím možno mít. Prostě takovej mixík. Jednoznačnými hity se ale nestali staré písničky, byli to tak dva roky starý Sliver, Dive a Aneurysm. Ke Sliverovi byl udělán i videoklip. Album slavilo úspěchy. Hned na jaře dostalo zlatou desku od MTV a Nirvana zase vyletěla na žebříčky hitparád. Album obsahovalo dvě písničky, které už bylo možno slyšet na předchozích dvou albech - jsou to Polly, tentokrát ve zrychlené verzi a starý dobrý Downer (vůbec první písnička od Nirvany, kterou Kurt vymyslel už v 16ti letech).

Album se mi moc líbilo. Nejspíš navazovalo na první album Bleach, ale trochu se jejich styl posunul jiným směrem (sice ne moc, ale přece). Jejich pozdější album In Utero, zas navazuje na Nevermind. Téměr všechny písničky na Incesticide si hned oblíbíte (pokud se vám Nirvana líbí). Jinak mě nejvíc zaujal Sliver (dost dobrá písnička) a Aero Zeppelin (zas něco jiného). Mimochodem ten kostlivec, co je na obalu má být autoportrét Kurta. To by stačilo, protože o tomto albu toho už bylo vyřčeno dost, já jen doplnil pár drobností.

Kurt Kobejn


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz