Report: Nirvana special

PODZIM 2002: NIRVANA znovu, už potisící, jak přísluší jen těm nejdůležitějším kapelám hudební historie, vstává z hrobu. Po zevrubné biografii Heavier Than Heaven jsou k tisku připraveny Cobainovy deníky a fanziny, do konce roku by měl vyjít i reprezentativní boxset s dalšími raritami, aktuálně vychází album nazvané lapidárně Nirvana s dosud nevydanou skladbou. Na následujících šesti stranách přinášíme NIRVANA SPECIAL, jehož součástí jsou další tajemné stránky Cobainova života, včetně kartografického vizuálu rodného města Aberdeen, aktuální rozhovor s Kristem Novoselicem, chronologický přehled vývoje boje o odkaz kapely a 20 kroků k nesmrtelnosti. Nejdříve však dnes již kultovní místa hnízdiště grunge - města SEATTLE v americkém státě Washington těsně pod hranicemi s Kanadou na severozápadě USA.

S E A T T L E
Kde domov jejich?

Memorial Fountain
1 MEMORIAL FOUNTAIN
Tady se v dubnu 1994 změnila International Fountain ve fontánu vzpomínek, kde se shromáždily tisíce fanoušků poté, co se dověděly o Kurtově smrti.

Flag Plaza
2 FLAG PLAZA
Místo mše za Kurta Cobaina, kterou promptně zorganizovala rozhlasová stanice KNDD. Zde fanoušci poprvé slyšeli nahrávku Courtney Love, jak předčítá Kurtův dopis na rozloučenou. Kousek od tohoto místa je amfiteátr, kde poprvé živě vystoupili Pearl Jam.

Bad Animals
3 NAHRÁVACÍ STUDIO BAD ANIMALS
Tady na 22212 4th Avenue ve studiu, jehož část patří kapele Heart, byla nahrána alba Superunknown (Soundgarden) a Above (Mad Season). Nahrávali tu i Alice In Chains a Neil Young. Poté, co tu Soundgarden nahráli svou poslední desku Down On The Upside, management se rozhodl prostor změnit na rozhlasové a promotérské studio.

Singles
4 KAVÁRNA "SINGLES"
Pamatujete na ten film Singles (1992) s Mattem Dillonem. Tady v hotelu OK na 212 Alaskan Way si čte fiktivní kapela Citizen Dick negativní ohlasy na svou produkci. Nirvana tady vystoupila v roce 1988.

Taverna The Central
5 LIVE! LIVE! LIVE!
Taverna The Central na 207 1st Avenue patřila svého času mezi nejoblíbenější místa live koncertů, všichni, kdo hudebně v Seattlu něco znamenali, zde vystoupili. Nirvana jednou v neděli odpoledne pro 2 lidi! Dnes funguje jako převážně r'n'b'klub.

Stan's Gun Shop
6 ZBRAŇ PRO KURTA
V Stan's Gun Shopu na Lake City Way koupil Dylan Carlson v březnu 1994 sebevražednou pistoli pro Kurta Cobaina.

Roosevelt High School
7 STŘEDNÍ ŠKOLA HVĚZD
Střední školu Roosevelt High School navštěvovala celá řada známých seattleských muzikantů- např. Mike McCready (Pearl Jam), Stefanie Sargent (7 Year Bitch), Nikky Sixx (Motley Crue), Duff McKagan (Guns N'Roses) a Bill Rieflin (Ministry).

Aurora House
8 ZKUŠEBNA PEARL JAM
Aurora House využívali často Pearl Jam jako zkušebnu, bylo to místo konání jejich vysílání Self Pollution Radio v roce 1995.

Zkušebna Soundgarden
9 ZKUŠEBNA SOUNDGARDEN
Na téže Aurora Avenue se nachází i někdejší zkušebna Soundgarden.

Dům Kurta a Courtney
10 DŮM KURTA A COURTNEY
Na Lake Washington Boulevard prožil Kurt s manželkou Courtney Love a dcerkou Frances Bean poslední měsíce života, zde v dubnu 1994 svůj život ukončil. Vedle domu je Viretta Park, kde se dodnes scházejí jeho fanoušci a vyrývají své vzkazy do laviček.Bubáci, čerti a straširybky

KURT COBAIN
Rok ďábla


Kurt "NAZVAT HO opravdovým originálním zjevem hudební scény poloviny 90. let znamená jeho význam ještě dosti podcenit," tvrdí autor biografie Heavier Than Heaven spisovatel a hudební publicista Charles R. Cross. S KURTEM COBAINEM (1967-1994) se setkal několikrát a proto má spousty zajímavých informací z první ruky: "I když si odmyslíme jeho hudební a umělecký talent vůbec, vyjeví se nám v ostrém světle osobnost, jejíž jakási odlidštěnost a cizota neustále bojovala s dětskou duší kdesi uvnitř, což vytvářelo obraz, který mnohé, kdo se s Kurtem setkali, zároveň přitahoval i děsil." Muž s maskou? Génius proti své vůli? Oběť doby a přitom její znamení? Kurt Cobain fascinuje po více než osmi letech od smrti víc než kdy dříve. Následující řádky snad vnesou do celkového obrazu této nejednoznačné osobnosti další paprsky světla. Anebo taky ne, protože, jak říká Cross "Cobain slouží jako čítankový příklad člověka, kterého čím více poznáváme, tím je pro nás tajemnější."

moje milovaná nemoc
I KDYŽ Cobain opakovaně prohlašoval, že album Nevermind byl jenom jeho obyčejný pokus jak vykrást své oblíbené Pixies (bostonská kapela v období 1986-1993), nebyl to ani záchvat falešné skromnosti, ale ani nic, co by mělo z hlediska postihnutí fenoménu Nirvany nějakou zásadnější faktografickou hodnotu. Nirvana mohla být nakrásně ovlivněna celou paletou rockových kapel, které Kurt poslouchal či obdivoval jako teenager, ale celek, který vytvořil, byl podstatně větší než jednotlivé komponenty. Po jeho smrti se objevily stovky psychoanalýz jeho osobnosti, ale žádný psychiatr si nevěděl rady s Kurtovou schizofrenií- na jedné straně si přál zemřít, na druhé se smrti strašně bál. Byl to člověk, který nebyl nikdy pokutován za překročení povolené rychlosti a koupil si volvo na základě doporučení, že je to to nejbezpečnější auto na světě. Přitom bral heroin po tak šílených dávkách, že předávkování se pro něj stalo v posledních dvou letech před smrtí něčím naprosto samozřejmým. Extrémní síly a vlivy, které postupně utvářely Cobainovu psyché, z něj učinily pacienta, který by mohl k vědecké práci inspirovat celé ctihodné univerzitní koloktivum zasloužilých vědátorů. Courtney Love tvrdí, že internisté jedné californské nemocnice dodnes debatují o Cobainových nediagnostikovaných žaludečních potížích, které ho ničily a žádný lékař mu nedokázal pomoci. Ve svých četných domáckých žurnálech, které si psal a ilustroval (vyjdou ještě do konce roku u nakladatelství Penguin-pozn.), své potíže ironicky nazýval "Cobainovou chorobou": "Seru na hity, do historie vejdu touhle nemocí." V těchto tiskovinách je stejně tolik kreseb a zmínek o endoskopech, optických přístrojích k vyšetřování tělních dutin, jako třeba o kytarách. Když tuhletu proceduru prodělal už jako malý chlapec, endoskop vypadal stejně nestvůrně jako zahradní hadice. Nenáviděl ho k smrti, proto se jím nechal tak často fascinovat.

vidím do tebe
RUKOPIS KURTOVA dopisu na rozloučenou VIDĚT DO někoho takovým způsobem, to rozehrálo v Cobainově morbidně poetické duši další uměleckou strunku, která ještě zesílila jeho další fascinací. Tzv. Visible Man a Visible Woman, plastické modely mužského a ženského těla, vytvořené v 50. letech pro studenty anatomie k názorné výuce vnitřních orgánů, ho okouzlily a mnoho jich bylo nalezeno v jeho sbírkách. Kdo Cobaina navštívil kolem roku 1988, musel si jich- kromě zápachu několika krys a králíků, které choval- všimnout jako prvního. Zatímco jiní teenageři dávali dohromady modely autíček nebo lodí, Kurt skládal modely lidských koster a orgánů. Přímý účastník, který pomáhal katalogizovat hudebníkovu pozůstalost, uvádí: "Myslím si, že hlavně jeho svébytné kresby a malby jednou dojdou zaslouženého ocenění. Ale mezi mnoha obrazy, skicami, krabicemi, deskami a pásky jsme našli skoro třicet těchto modelů." Dodejme, že v perfektně neporušeném stavu. A to i přesto, že se často stěhoval a do podzimu 1991 byl prakticky bezdomovcem. Fakt, že v jeho chaotickém životě zůstaly nepoškozeny jen dokládá skutečnost, jak byl jimi posedlý, jak důležitou múzou pro něj byly. Ostatně, jeden z modelů netrůní nikde jinde než na obalu alba In Utero. Jeden artefakt v životní velikosti si vzal Cobain s sebou i jako součást turné v období 1993-94. Ctitelé Freuda se zatetelili blahem.
V téměř každém městě nezapomněl navštívit místní krám s medikálními modely, za něž utrácel stovky tisíc dolarů. A bylo tu ještě něco děsivějšího.

vykradač hrobů
JEHO APARTMÁ v seattleské Olympii působilo jako obludárium. Ještě než dal dohromady Nirvanu, všimli si sousedé zvláštních náboženských ikon, které visely na zdech- hlavně starobylé kříže a loutky a sochy Panny Marie, které "umělecky dotvářel", znesvěcoval tím, že jim domaloval rudé proudy slz, vytékající z očí. To samotné děsilo sousedy už tak dost, díky bohu málokdo z nich věděl, že drtivá většina jeho sbírky byla zcizena ze hřbitova, který ležel kousek od jeho domova v Aberdeenu, ve státě Washington.
Kurt Madona, ronící krvavé slzy, se stala dalším středobodem jeho uměleckých výtrysků, namaloval jich takové množství, že formu velmi zdokonalil. Kresba se v některých případech stala i objektem plakátů, zvoucích na první vystoupení Nirvany. Co víc, původní Cobainův záměr s přebalem alba Nevermind počítal s fotografií živé ženy, rodící pod vodou. Velmi se zasazoval o užití případných fotek a až po vleklých problémech, kdy si uvědomil, že mu to nikdo nepovolí, navrhl obal, jaký známe dnes. S tím souvisí i další zajímavý rys Cobainovy osobnosti. Byl to umělec, jehož původní plány na obaly desek byly obecně esteticky neúnosné, umělec, který vlastně věčně narážel na cenzorské nůžky, jimiž musela nahrávací společnost brousit jeho skandálně morbidní ideje. Kdykoli si však uvědomil, že by to mohlo mít negativní dopad na prodej, ustoupil. V mnoha rozhovorech toto téma otevřel, jako by se chtěl omlouvat za své postoje.
I to dokládá, že Cobain už navždy zůstane jednou z nejkontroverznějších rockových hvězd všech dob. V době, kdy se muzikanti báli jakýchkoli politických postojů jako čert kříže, aby si nepopudili část svých fanoušků, Cobain je vyhledával. Nirvana tak hrála na beneficích pro různé organizace- proti znásilňování, za lidská a zvířecí práva, za práva homosexuálů. Tyto aktivity čas od času přivály něco anonymních výhrůžek smrtí, což muselo Cobainovi, který o sebevraždě mluvil už jako malý chlapec, připadat jako obzvlášť podařený vtip.
Neméně zajímavým aspektem Cobainova podivínského života byla i jeho fatální láska ke zvířatům. Dlouho se nemohl vzpamatovat z toho, že kdysi omylem zašlápl milovanou krysu Kitty, a doma měl malé ZOO- pět koček, čtyři krysy, dva králíky, papouška a hlavně zbožňované želvy, o kterých mluvil jako o svých dětech. Když zčistajasna kolem alba Nevermind prodal všechny želvy po padesáti dolarech za kus, způsobil tím všem, kteří o jeho lásce věděli, neuvěřitelný šok. Nikdo nechápal.

narkonec: střídání stráží
JEN TI nejbližší věděli, že to všechno je hlavně zničující důsledek drog, v tom čase se stal smrtelně závislým na heroinu. Stále ještě byl tzv. funkční závislák, kdy byl schopen skládat, koncertovat a dávat interview, ale jak se závislost prohlubovala a sílila, dramaticky se změnil i celý obraz jeho osobnosti. Sladkost a bezprostřednost jeho někdejší povahy se téměř vytratila, pronikla na povrch jen velmi sporadicky. Tragické je především to, že i když si změnu sám uvědomoval, cítil se naprosto bezbranný, aby ji mohl jakkoli zastavit. "Někdo, kdokoli, pomozte mi, proboha vás prosím," napsal v jednom úvodu svého domácího fanzinu v roce 1992. Snažil se závislosti zbavit, prodělal ne méně než pět rehabilitačních kúr, ale vše marno. Všechny pokusy naprosto selhaly a proto začátkem onoho roku 1994 viděl svou těžkou závislost jako jediný způsob své existence.
V době, kdy se jeho Nirvana octla na samotném vrcholu popularity a okolního respektu, skončily jeho satirické fanziny a deníky. Realita definitivně a bolestně vytěsnila fantazii, její poslední kapitola se stala zároveň i poslední kapitolou jeho faktického života.

Weatherwax Senior High School
1 KURTOVA ŠKOLA
Kurt Cobain navštěvoval s Kristem Novoselicem střední školu Weatherwax Senior High School na 414 North 1st Street. Nebyli tehdy žádní velcí kamarádi, znali se jen podle vidění, až později je seznámil Buzz Osbourne z The Melvins. Novoselic maturoval v roce 1983, Kurt nechal školy těsně před maturitou v roce 1985.

Kurtův dům v Olympii
2 KURT BYDLÍ S GROHLEM
V začátcích Nirvany bydlel Kurt v tomto domě na 114 Pear Street v aberdeenské čtvrti Olympia (mimo mapku). Nastěhoval se sem v roce 1987 s tehdejší přítelkyní a seznámil se tu se svým nejlepším přítelem Dylanem Carlsonem, který mu později opatřil sebevražednou zbraň. Když do Nirvany přišel bubeník Dave Grohl, obýval byt spolu s Kurtem. Povedený pár ze zábavy střílel vzduchovkou do protější budovy, kde se losovala výherní čísla Washingtonské státní loterie!
Aberdeen- Kurtovo rodiště
Kurtův starý byt
3 KURTŮV STARÝ BYT
Na rohu A Street a 1000 East 2nd Street se nachází apartmá, kde bydlel Kurt na podzim 1986 s kamarádem Mattem Lukinem z Mudhoney.

Most přes řeku Wishkah
4 KURTOVA SKRÝŠ
Na toto místo na Young Street pod most řeky Wishkah, které znesmrtelnil v písni Something In The Way, chodil přemýšlet a někdy i spát, když se pohádal s rodiči. Dnes se tam scházejí fanoušci Nirvany.


N I R V A N A
20 kroků k nesmrtelnosti


STALO SE, co nikdo nečekal. Odrbaná kapela ze Seattlu dosáhla téměř přes noc tak pronikavého úspěchu, který se i v tak exponované branži, jako je hudební show-biz, přiházívá jen málokdy. Sečteme-li jednotlivé atributy tohoto devastujícího průlomu, který měl i přímý dopad na společenskou kulturu a fatálně proměnil chod hudebních dějin, musíme jít k podobným příkladům hluboko do minulosti. Ano, NIRVANA dnes patří na piedestal "revolucionářů pop music" hned vedle Presleyho, Beatles, Rolling Stones, Led Zeppelin, Sex Pistols, Madonny či Michaela Jacksona. 20 stupňů ke zlaté, 20 kroků k nesmrtelnosti- byť hlavní motor toho všeho byl smrtelný až příliš.

1 LOVE BUZZ
Kdy:
1989
PRVNÍ NAHRÁVKA a první singl. Píseň původně nahrála holandská skupina Shocking Blue v roce 1968, verze Nirvany je stylově dekadentní, s názvuky metalu a punku, jasně demonstruje Cobainovu lásku k distorznímu, "špinavému" kytarovému zvuku. Začíná se mluvit o novém hudebním žánru- tzv. grunge.
Kde: Bleach (1989)

2 ABOUT A GIRL
Kdy:
1989
SKRYTÁ MEZI hrubozrnnými fláky debutu Bleach, vysmívala se už tehdy stylově zprzněná balada About A Girl nastupujícímu bubblegumovému punku. O pět let později jí vdechl Cobain další rozměr akustickou verzí.
Kde: Bleach (1989), MTV Unplugged In New York (1994)

Nirvana
3 NIRVANA VE ČTYŘECH
Kdy:
duben 1989
KDYŽ BYL po vydání debutu Bleach do kapely přizván kytarista Jason Everman, stalo se tak hlavně pro živá vystoupení. Everman, přítel tehdejšího bubeníka Chada Channinga, má však přesto kredit na obalu debutu, byť nenahrál ani notu. Už v srpnu se loučí, do Nirvany nikdy nezapadl: "Pořád jsem se cítil odstrčený, o mé písně nebyl zájem, ani lidsky jsem si s nimi neporozuměl." Everman později epizodně působil v Soundgarden a Mindfunk. V současnosti se již hudbě profesionálně nevěnuje, naposledy o něm bylo slyšet v souvislosti s parašutistickým výcvikem, létání bylo vždycky jeho hobby.

4 TURNÉ SUBPOP
Kdy:
říjen-prosinec 1989
SEATTLESKÁ FIRMA SubPop v roce 1989 tipovala, že největší průlom z jejich řad se podaří Mudhoney a ne Nirvaně. Kytarista Mark Arm vzpomíná: "Nirvana byla jako náš mladší bratr, ale my tehdy byli daleko populárnější." Obě kapely vyjely na společné turné, třetím do party byl soubor Tad. Mezníkem v jiném vnímání hierarchie grunge byl londýnský koncert 27. října, kde Nirvana excelovala a poprvé se výrazně zapsala do srdcí fanoušků neopakovatelným vystoupením.

5 SLIVER
Sliver Kdy:
1990
SINGL, na němž pohostinsky hraje bubeník Dan Peters z Mudhoney, tvoří jakýsi předěl mezi punkovou syrovostí debutu a harmonicky bohatším Nevermind. Pozdější producent alba Nevermind, Butch Vig, je už pod touto nahrávkou rovněž podepsán. Šestiskladbové demo, vytvořené tímto tvůrčím týmem, se stalo základem zmíněného alba.
Kde: Incesticide (1992)

6 PŘICHÁZÍ DAVE GROHL
Kdy:
25.9. 1990
POTÉ, co z Nirvany v září 1989 odchází původní bubeník Chad Channing, nemůže kapela najít tu správnou náhradu. Epizodně se v souboru mihli Dan Peters z Mudhoney a někteří další, ale až s příchodem Davea Grohla ze Scream to bylo konečně to pravé ořechové. "Slyšel jsem Bleach a bylo to dobrý," říká Grohl, "pak se Scream rozpadli a já se přihlásil do konkurzu. Když jsem poprvé uviděl Kurta, působil na mě jako malý kluk. Jako někdo, kdo skočí ze střechy, aby zjistil, jestli umí lítat. On a Krist Novoselic byli tak jiní než všichni, které jsem do té doby znal, vyrůstali spolu, zpočátku jsem se cítil trochu jako outsider, bylo mi smutno a byl jsem strašně osamocený. V Seattlu jsem nikoho neznal, spal jsem na gauči, ve tři se stmívalo, pak tři týdny v kuse pršelo a v televizi byl největším hitem Lynchův seriál Twin Peaks. Ale ta muzika, kterou jsme spolu dělali, byla magická, komunikovali jsme přes hudbu, bylo to nepopsatelné..."

7 SVÉRÁZNÝ OHOZ
Kurt v pořadu MTV Headbanger's Ball Kdy:
25.10. 1991
RIKI RACHTMAN, jeden z moderátorů tehdejšího rockového pořadu MTV Headbanger's Ball, se chystal k interview s novými hvězdami, jejichž frontman se nedostavil v kůži, jak by pořadu tehdy slušelo. Co víc, Kurt Cobain byl zkouřený pod obraz a nebyl schopen žádné komunikace. Nakonec svérázný oděv (kanárkově žlutý plášť s obřím límcem) vysvětlil jako jakési feministické stanovisko. "Spíš tím chtěl asi říct 'nechte mě napokoji, chci do postele", vzpomíná Rachtman, "bylo mu všechno úplně fuk, kašlal na to, co tomu řeknou diváci."
Kde: MTV, Headbanger's Ball

8 LITHIUM
Kdy:
1991
NE NÁHODOU byla skladba (takto první singl z přelomového alba Nevermind) nazvaná po tehdy velmi populárním antidepresivu. A byla také z těch (společně třeba s pozdějším velehitem Smells Like Teen Spirit), které dokládaly tendenci kapely více se přiblížit chlapskému obecenstvu. "Jsem tak hnusnej, ale to je oukej, protože ty taky", řve Cobain.
Kde: Nevermind (1991)

9 SMELLS LIKE TEEN SPIRIT
Teen Spirit Kdy:
2.5. 1991
INSPIROVÁN SVOU tehdejší přítelkyní Kathleen Hannah, která měla na zdi pokoje načmárán nápis "Kurt smells like teen spirit" (americký deodorant), napsal Kurt písničku, která Nirvanou mrštila na samotný vrchol popularity po celém světě. Skladba se nahrávala ve studiu A v kalifornském Van Nuys za producentského dohledu Butche Viga: "Nutil jsem je hrát tu píseň pořád znovu a znovu, až skřípali zuby a pak měla konečně tu správnou šťávu. Chodil jsem po studiu jako lev a říkal si- panebože, to je ale síla!" Novoselic dodává: "Ze začátku to nebylo nic speciálního, prostě jsme nahrávali další věc. Až bylo všechno hotovo, tak jsem měl pořád silnější pocit, že to je něco. Pamatuji si, jak jsme si s Kurtem říkali, kurva, vždyť to zní jako Pixies, lidi nás za to ukamenujou." Singl oficiálně vyšel 10. září 1991 a už na konci října byl zlatý.
Kde: Nevermind (1991)

10 NEVERMIND
Kdy:
24.9. 1991
DO PRESTIŽNÍHO žebříčku Billboardu proniklo nové album na 144. pozici, ale téměř ihned začalo stoupat přímo pekelným tempem výš. Začátkem listopadu už dosáhlo 35. příčky a o měsíc později, přesně 28. prosince, padl další historický milník- Nirvana se ocitla na samotné špici a pikantně odsunula na druhé místo samotného Michaela Jacksona s albem Dangerous. Korunu všemu nasadila ceremonie MTV Awards, při které předával kapele cenu za Nejlepší video Jacksonův dvojník...

11 GRAMOTŘESENÍ
Kdy:
leden 1992
PO DRTIVÉM a obecně málo očekávaném úspěchu desky Nevermind začínají se velké nahrávací firmy o překot zajímat o dosud ignorovanou americkou nezávislou scénu. "Nikdo nečekal, že Nirvana prorazí tak mocně," říká Mark Arm z Mudhoney, "ani Geffen. Najednou zacítili prachy a začali nasmlouvávat všechno, co jen trochu naplňovalo podstatu nějaké takzvané nezávislosti. Nabídli smlouvu i nám, ale po třech deskách zjistili, že z nás velký kapitál nevytřískají."

12 SVATBA
Kurt a Courtney se berou Kdy:
24.2. 1992
PRÝ TO byl jen chvilkový rozmar, že se ti dva 24. února 1992 na Havaji vzali. Svatba byla nejdříve plánována na Svatého Valentýna, ale ještě nebyly připraveny všechny náležitosti. V té době již těhotné Courtney svědčila jakási náhodná místní žena, svědkem Kurta byl jeho dávný přítel ze Seattlu Dylan Carlson. Pozváni byli i Grohl a Krist, ale poté, co se Courtney ostře obula do Novoselicovy manželky Shelli, která upozorňovala na to, že oba novomanželé jsou těžce závislí na drogách, oba muzikanti na obřad nepřijeli. Spor se fatálně promítl i do vztahů v kapele, už to pak nikdy nebylo jako dřív.

13 READING
Reading Festival Kdy:
30.8. 1992
KAPELA HÝBE světem a už dlouhé týdny před tradičním festivalem v britském Readingu šumí éterem otázky typu "Bude to jejich poslední vystoupení? Je Kurt Cobain mrtvý?" apod. Ta srpnová neděle však vejde do dějin hudby jako obrovský triumf kapely a vztyčený prostředník mířící k těm, kteří úspěch kapely podceňují a tvrdí, že zmizí jako pára nad hrncem. Navíc si Cobain vymínil, že sám sestaví menu vystupujících posledního dne, který tak patří jen a jen jemu. V programu se proto objevili jeho favorité L7, Melvins, Bjorn Again (tribute kapela popových hvězd ABBA, které Cobain miloval), Pavement a další. Rob Leslie z Bjorn Again vzpomíná: "Nikdy na ten den nezapomenu. Nejdříve jsme chtěli vynechat Smells Like Teen Spirit, kterou jsme normálně při koncertech hráli, ale sám Kurt nás poprosil, ať ji zahrajeme. Tančil na straně pódia a neuvěřitelně se bavil..."
Kde: Reading Festival, Velká Británie

14 ALL APOLOGIES
Kdy:
1993
"KÉŽ BYCH byl v pohodě jako ty," nebo "Beru na sebe všechnu vinu", jako dva citáty z depresivního textu písně, která, více než jiná, dokládá tehdejší těžké Cobainovy fóbie a deprese. Kde: In Utero (1993)

15 HEART-SHAPED BOX
Kdy:
1993
VRCHOL ALBA In Utero s drásavým textem ("Kéž bych mohl přenést tvou rakovinu na sebe a sežrat ji, když černáš..."). Poté, co firma Geffen shledala producentský originál Stevea Albiniho příliš syrový, remixoval skladbu (stejně jako drtivou většinu desky) producent R.E.M. Scott Litt. Kde: In Utero (1993)

16 SINGL S JESUS LIZARD
Nirvana/Jesus Lizard Kdy:
březen 1993
"V TU chvíli, kdy jsme mluvili o splitsinglu s Nirvanou, jsme tuhle kapelu potkali úplně poprvé," říká David Yow, frontman dnes již neexistujících Jesus Lizard z Chicaga, "hráli jsme s nimi na jednom z festivalů, myslím, že to bylo někdy v roce 1990, a dost se nám líbili." Cobain se myšlenky nevzdal a v březnu 1993 se společné dílko objevilo (Nirvana dodala zcela novou píseň Oh, The Guilt). Nahrávka dosáhla 12. příčky britského žebříčku, což byl největší úspěch JL do té doby. "Až na to, že prodej té desky neměl nic společného s námi, ale jen a pouze s Nirvanou," směje se při vzpomínce na raritu David Yow.
Kde: Nirvana - Oh, The Guilt / Jesus Lizard - Puss (singl, 1993)

17 PAT SMEAR V NIRVANĚ
Kdy:
říjen 1993
"V jednom interview před vydáním desky In Utero Cobain řekl, že Nirvana měla být vždycky čtyřčlenná kapela, ale nikdy nenašli toho pravého do kvarteta. Tak jsem si řekl, že to budu já," vysvětluje kytarista Pat Smear, který dříve působil v losangeleských punks The Germs a dobře se znal i s Courtney Love. Jaké však bylo jeho překvapení, když se mu ozval sám Kurt! Nirvana "Prostě mi zavolal a zeptal se mě, jestli bych nechtěl do jeho kapely." Na zkoušce v Seattlu se seznámil i s dalšími členy, baskytaristou Kristem Novoselicem a bubeníkem Davem Grohlem a všichni společně poté vyjeli na turné k novému albu. Po konci Nirvany působil Smear s Grohlem v kapele Foo Fighters, kde vydržel do roku 1997.

18 NIRVANA VS. METAL
Kdy:
od prosince 1991
"HAIR METAL", vlasatý heavy metal, hraný svalnatci v kožených kalhotách či glammery s nařasenými hřívami, byl hlavní atrakcí dorůstající americké mládeže v 80. letech. Albem Nevermind se všechno radikálně změnilo a někdejší žebříčkové stálice typu Motley Crue, Whitesnake, Bon Jovi, Poison, Cinderella a Skid Row musely ustoupit "alternativní revoluci". Některé spolky tzv. pudlrockerů- například Warrant- chtěli zachytit ujíždějící vlak: "Zkoušeli jsme i změnit oblékání, ale nefungovalo to." Další byli přímo vyhozeni firmami. Frontman Poison Bret Michaels říká: "Myslete si o kapelách 80. let co chcete, ale když jsme hráli, byla to ta pravá rocknrollová party. Proč by se mělo ve třiadevadesátém chodit na koncerty Nirvany a Mudhoney? Proč platit za to, abych měl depresi?"

19 BOWIE
Kdy:
1993
TITULNÍ SONG The Man Who Sold The World ze stejnomenného opusu Davida Bowieho z roku 1970, zařadil Cobain překvapivě do playlistu MTV Unplugged. Nirvana byla právě v půli turné k albu In Utero a Cobain alespoň naoko vzdal svůj boj mezi tíživou popularitou rockové hvězdy a punkovou upřímností. "Kdo ví, ale já ne/Já se ještě nezbláznil/Tak pojď/A seznam se s člověkem, který prodal svět..."
Kde: Unplugged In New York (1994)

20 MTV UNPLUGGED
MTV Unplugged Kdy:
18.11. 1993
NATOČENO NECELÝCH pět měsíců před Kurtovou smrtí. První akustické zkoušky a poslech pásků dopadly ovšem rozpačitě a Pat Smear vzpomíná, jak se do vystoupení kapele příliš nechtělo. Nakonec se odehrálo s prazvláštním playlistem- chyběly velké hity (Lithium, Smells Like Teen Spirit), zařazeno bylo hned šest coververzí a čtveřici Cobain, Novoselic, Grohl, Smear posílilo duo z The Meat Puppets (Curt a Cris Kirkwoodové, kteří mimochodem působí i v současné Novoselicově kapele Eyes Adrift). Nervozita postupně v přímé úměře s vřelým přijetím obecenstva opadala. Nakonec se výsledek nemusel pranic upravovat, producenta akce Alexe Colettiho ale mrzelo, že Cobain odmítl přídavek. Na konci první písně se Kurt nuceně usměje do kamery a...
Kde: New YorkKRIST NOVOSELIC
Kurt je mýtus


Chris

KRIST NOVOSELIC (37) dnes žije v Naselle, asi 150 kilometrů jihozápadně od Seattlu blízko řeky Columbia. Kousek od městečka Aberdeen, kde se kdysi v teenagerském věku seznámil s Kurtem Cobainem a spolu pak založili skupinu NIRVANA. Baskytarista v současnosti vede vlastní projekt Eyes Adrift, s nímž záhy vydá debutové album a kromě toho se svým někdejším spoluhráčem ze slavné kapely vede slovní i soudní pře se správkyní Kurtova hudebního odkazu Courtney Love.

JAKÝ MÁŠ pocit ze všech těch sporů kolem Nirvany?
"Jsem z toho všeho už dost znechucený. Koho bude za padesát nebo sto let zajímat, kdo je vlastníkem? Prostě to vydejme, ať si lidé udělají názor sami. Courtney říká, že ta nevydaná skladba, You Know You're Right, je tak skvělá a úžasná, že by mohla zachránit lidstvo! Panebože, vždyť je to jenom písnička! Jistě, dobrá písnička, jsem na ni hrdý, ale... no tak, proberme se. Nakonec, už je mi to jedno. Popová kultura je v prdeli, politicky, kulturně, hudebně. Už se ani nedívám na televizi, prostě jsem ten krám jednou provždy vypnul. Raději poslouchám desky..."
Jaké máš pocity, když dnes posloucháš Nirvanu?
"Dlouho jsem naše věci nemohl poslouchat, po Kurtově smrti to bylo strašně těžké. Ale teď už můžu, navíc připravujeme ten kompilační boxset. Snad ještě do konce roku, ale je tu ten soud, všichni doufáme, že dojde k rozumné dohodě."
Rok po Kurtově smrti jsi založil kapelu Sweet 75 spolu s basistkou a zpěvačkou Yvou Las Vegas, ale bez valnějšího ohlasu jste vydali jedinou desku...
"Nemohli jsme sehnat stálého bubeníka a já měl tehdy rozjeto víc věcí, podílel jsem se na postnirvanovském live albu From The Muddy Banks Of The Wishkah, navíc jsem se víc začal angažovat do politiky. Raději jsem kapelu rozpustil."
Proč jsi začal koketovat s politickým aktivismem?
"Rok 1994 byl pro mě zničující. Byl jsem psychicky na dně, nevycházel jsem z domu. Sledoval jsem hlavně zprávy a četl noviny, došlo mi, co je to za spolek, všichni ti republikáni. Proč proti nim bojujeme? Jsme v právu, ale proč se nesnažíme být aktivnější, konstruktivnější? Netvrdím, že všichni ve státní správě jsou na hlavu padlí, ale je jich tam spousta, kdo si myslí, že rock'n'rolleři jsou jen banda špinavců nebo junkies, co patří do Hollywoodu. A realita? Když budu mluvit za sebe a Nirvanu, tak my jsme přece byli svobodní podnikatelé. Všichni jsme bydleli v Seattlu, řádně jsme platili daně a byli jsme součástí společnosti. Dostali jsme Seattle na mapu a ještě nám za to nakopali prdel. Tak jsem začal navštěvovat různé politické nadace a spolky, pronikl jsem více do legislativy, sešel jsem se se starostou i guvernérem, se senátory. K ničemu to nevedlo. Když jsem se jim snažil říct, že přispíváme ke kulturní a ekonomické vitalitě státu, tak jejich odpovědí bylo- yeaah, moje děti mají radi Nirvanu, nemohl byste se jim tady podepsat?"
Natočil jsi live album s projektem The No WTO Jello Biafry, což byla silně antiglobalizační politická záležitost. Dnes vedeš už jen čistě hudební soubor Eyes Adrift. Jak jsi ho dával dohromady?
"Dost rychle. Hledal jsem něco nového. Od konce Nirvany jsem pořád dělal muziku, jen jsem jí nevydával. Curt Kirkwood, který s Nirvanou jako host nahrál Unplugged In New York, pořádal v Seattlu nějaký sólový akustický koncert, po letech jsme se tak znovu sešli a přišla i řeč na spolupráci. Oba jsme se pro věc nadchli, jel jsem s ním domů do Austinu, kde se k nám přidal bubeník Bud Gaugh z kapely Sublime. S Curtem jsme vytáhli vlastní písničky z šuplete a zafungovalo to, není to špatné, natočíme desku a tak. Myslím, že jsme dali dohromady výbornou kapelu, muzika má takový zvláštní country-punkový šmak, někdo v ní zaslechne určitě i Nirvanu. V Nirvaně jsem nenapsal jedinou písničku, ani jsem nic neodzpíval, takže to žádné vykrádání není. Jestli někomu připomene Nirvanu basa nebo aranžmá, pak je to asi přirozené..."
V Nirvaně jako triu byla tvá basa důležitým elementem.
"Teď se snažím o totéž. O inteligentní pop, jako v Nirvaně, jak to dělá Paul McCartney. Trochu rocku, trochu funky, ale je to pop."
Jak se stavěli v minulosti muzikanti k faktu, žes hrál v Nirvaně? Bylo jméno Kurt Cobain konverzační tabu?
"Řeči tím směrem nevedly. Já bych si strašně přál, aby byl Kurt naživu, ale na druhou stranu je strašně zbožštělou modlou. Když umřel, byla to pro tuhle generaci neskutečná mediální bomba, jako kdysi vražda Kennedyho. Bylo to naprosto šílené. A já cokoli dělal nebo budu dělat, bude poměřováno jménem Nirvana. Je to jako stigma, které ničím nesmyješ. Nirvana je mýtus, kult..."

BOJ O NIRVANU
1994-2002


DUBEN 1994
Courtney Kytarista Hole Eric Erlandson objeví ve svém domě na Lake Washington několik krabic z vlastnictví Kurta Cobaina. Obsahují 109 pásků demáčů ze zkoušek a jam sessions, včetně skladby You Know You're Right, nahrané v lednu 1994.

ŘÍJEN 1996
Je vydáno live album From The Muddy Banks Of The Wishkah. Vdova po Kurtovi, Courtney Love, označuje nahrávku za "ostudnou sračku, která měla na věky zůstat na dně záchoda."

KVĚTEN 1997
Courtney Love podepisuje souhlasný certifikát LLC společně s Davem Grohlem a Kristem Novoselicem, což je v podstatě společnost kontrolující hudební odkaz a image Nirvany.

KVĚTEN 2001
Courtney Love změní názor a zasazuje se o zrušení LLC. Plány na podzimní vydání CD box-setu se 45 písničkami, včetně raritního materiálu z objeveného hudebního archivu, kolekce greatest hits a singlu se skladbou You Know You're Right jsou odloženy na neurčito.

ČERVENEC 2001
Soud rozhoduje, že Courtney Love má jediná výsadní právo vydat či pozastavit vydání zmíněné písně na připravované kompilaci. Grohl a Novoselic mají za to, že zlomyslně blokuje vydání.

SRPEN 2001
Geffen/Universal podávají žalobu na Courtney Love, jejíž kapela Hole neplní nahrávací kontrakt, který vymezuje nahrání pěti studiových alb v určitém časovém horizontu. Love vrací úder a žaluje nahrávací společnost za právně nedostatečnou smlouvu, která ji v podstatě vydírá.

PROSINEC 2001
Courtney Love publikuje prostřednictvím různých tiskovin a internetu otevřený dopis tohoto znění: "Drazí fanoušci Kurta Cobaina a Nirvany, chceme, aby budoucí generace vnímala tuto kapelu tak, jak jí to náleží, tedy hned vedle Beatles, Rolling Stones, Led Zeppelin, Jimiho Hendrixe a Boba Dylana. Existuje větší množství dosud nevydaného materiálu, který si zaslouží pečlivé ošetření a svědomité oficiální vydání, včetně několika nahrávek, které ani Krist Novoselic ani Dave Grohl dosud neslyšeli. Naše supervizní partnerství, které se neosvědčilo, bylo založeno na zájmu určitých lobbujících právnických subjektů, které by právoplatným Kurtovým dědicům rády doporučily, aby se vzdali svého zájmu o Nirvanu ve prospěch pánů Novoselice a Grohla. Jako právoplatným dědicům nám jde pouze o to, aby se budoucí nahrávky Nirvany dostaly k fanouškům ve kvalitě a stavu, jaký si zaslouží. Děkuji vám za vaši pomoc, porozumění a trpělivost.
S pozdravem pozůstalá rodina Kurta Cobaina
."

DUBEN 2002
Soudce Robert Alsdorf ohodnotí snahy Krista Novoselice a Davea Grohla zdiskreditovat Courtney Love jako nesvéprávnou a psychicky narušenou osobu, za bezpředmětné.

ČERVENEC 2002
Dave Grohl slovně ostře napadne Courtney Love z pódia při vystoupení Foo Fighters na festivalu T In The Park.

SRPEN 2002
Podle určitých amerických tiskových zdrojů prohlásil Novoselic, že "existuje dobrá vůle k urovnání napjaté atmosféry" mezi ním a Love a že by se měla celá záležitost stáhnout se soudního projednávání. Grohl se zprvu distancuje, ale posléze i on hovoří o možném ztišení rozjitřených vztahů.

Z časopisu Report 11/2002 přepsal zimerMan.
Obrázky nascenoval Pajjja (díky!).


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz