Unplugged In New York

Známá zahraniční televize MTV pořádá jednou za čas pořad MTV Unplugged, který je proslaven zejména proto, že právě v tomto pořadu vystoupily takové hvězdy jako R.E.M., Roxete či Björk. Je večer 18. listopadu 1993 a v jednom malém Newyorském televizním studiu se shromáždilo asi 300 pozvaných lidí, aby viděli zhruba hodinové vystoupení NIRVANY v tomto pořadu.

Lidé sedící v půlkruhu doslova "kde se dá" netrpěvlivě očekávají příchod skupiny na jeviště, které tak trochu připomíná smuteční obřad, jelikož kam kouknete, tam jsou květiny. Přesně v osm hodin vstoupí na jeviště Kurt Cobain, Chris Novoselic, Dave Grohl a doprovodní hudebníci Pat Smear, Lori Goldston a bratři Curt a Cris Kirkwoodovi. Po bouřlivém potlesku řekně Kurt něco ve smyslu: "Tato píseň je z našeho prvního alba, někdo ji možná neznáte," a začíná vybrnkávat na své akustické kytaře píseň About A Girl.Nirvana při Unplugged In New York

Na toto vystoupení se Kurt snad ze všech vystoupení, které kdy zažil, nejvíce připravoval, snad proto, že chtěl dokázat světu, že NIRVANA není jen nějaká úpadková kapela z buranského Aberdeenu, ale že i oni dokážou hrát kvalitní hudbu. Kurt byl tento večer viditelně v dobrém stavu, nepřeskakoval mu hlas a měl výbornou náladu, což potvrzoval občasným vtipkováním mezi jednotlivými písničkami. Kvůli vystoupení v tomto pořadu přerušila dokonce NIRVANA své turné In Utero. Na tento večer vybral Kurt i pár písniček od Curta Kirkwooda, konkrétně to byly písně Oh, Me, Plateau a Lake Of Fire. Píseň Lake Of Fire musela lidi ve studiu určitě dojmout, jelikož se v ní opět zpívá o smrti a o tom, kde skončí zbloudilé duše. Dále zde zazněla píseň The Man Who Sold The World z repertoáru Davida Bowieho, píseň Jesus Doesn't Want Me For A Sunbeam od od Eugena Kellyho a Francise McKeeho a nakonec Kurt zazpíval píseň Where Did You Sleep Last Night od Leadbelyho.Obal alba Unplugged In New York

Pro Kurta prý toto vystoupení znamenalo hodně a podle toho to taky dopadlo, jelikož takhle pronikavý zpěv, ze kterého vám místy běhá mráz po zádech, se jentak neslyší. Na vystoupení nezazněly žádné tvrdší písně, spíše ty pohodové, začínaje písněmi About A Girl, Come As You Are, pokračuje písněmi Polly či Something In The Way a konče písněmi Lake Of Fire, All Apologies a Where Did You Sleep Last Night.

Vystoupení NIRVANY v pořadu MTV Unplugged sklidilo takový neuvěřitelný úspěch, že jej MTV ještě v prosinci téhož roku opakovala a v roce 1994 pak vyšlo album s názvem NIRVANA - MTV Unplugged In New York.

zimerMan


Zpět na index článků | Zpět na hlavní stránku

© 2000 - 03 zimerMan

NAVRCHOLU.cz