Kurt Donald Cobain
zpět na hlavní stránku
Ankety Audio Články Diskografie Kurtův dopis na rozloučenou Fotogalerie Historie Credits - o stránkách Odkazy na jiné stránky Ostatní - downloady apod. Překlady písní apod. Testy znalostí o Nirvaně Texty písní Videogalerie Nirwana fórum Gbook - kniha návštěv Nirvana chat Nirvana klub Obrázky Hry Akordy a taby Pozadí do Windows Melodie do mobilů Pošli Nirvana pohlednici! Journals - Kurtovy deníky Knihy o Nirvaně Email na autora stránek

 

Počítadlo spuštěno dne 6. 8. 2000
on-line

Bleskovky (archiv)

Nirvana se v září připomene deluxe kompilací k výročí Nevermind - 25.6. 2011
Nedávno spuštěné oficiální stránky nirvana.com přinesly v těchto dnech informace o chystané deluxe edici k výročí 20 let od vydání průlomového alba Nevermind. Edice by měla obsahovat 4 CD + 1 DVD. Obsah jednotlivých disků by pak (kromě samotného alba Nevermind) měly tvořit především dosud nevydané nahrávky, rarity, b-sides, radio sessions, alternativní mixy atd.

Mezi fanoušky se již nyní spekuluje především o obsahu DVD. Stránky nirvana.com hovoří o dosud nevydaném koncertu, mezi fanoušky se pak nejčastěji skloňuje záznam koncertu z Paramount Theatre (Seattle, 31.10.1991).

Na serveru amazon.com lze Nevermind deluxe edici předobjednat. Datum vydání byl stanoven na 19.9.2011, kdy by edice měla být k dostání na všech světových pultech (v USA kompilace vyjde o den později). Blížící se výročí bude během roku přípomínáno různými událostmi, žádné konkrétnější informace ovšem nejsou zatím dostupné.


Nirvana se sešla na utajeném koncertu. Poprvé od Cobainovy smrti - 27.12. 2010
Bývalí členové kapely Nirvana se sešli a zahráli na utajeném koncertě Foo Fighters v losangeleském klubu Paladino's. Bubeník Dave Grohl a baskytarista Krist Novoselic hráli spolu s Patem Smearem, který hraje na kytaru v Grohlově současné skupině Foo Fighters. Píše to hudební magazín NME na svých webových stránkách.

Bylo to poprvé od smrti Kurta Cobaina v roce 1994, co se členové Nirvany sešli na pódiu. Trojice muzikantů zahrála skladbu Marigold, již napsal Grohl a vyšla jako B strana nirvanovského singlu Heart-Shaped Box v roce 1993. Dave Grohl skladbu odzpíval zpoza bicí soupravy.

Na koncertu zazněly také čtyři nové písně Foo Fighters, které vyjdou na jejich chystaném sedmém studiovém albu.

To byl ostatně důvod, proč se konal utajovaný koncert, na kterém se v publiku objevila třeba zpěvačka a herečka Juliette Lewisová nebo baskytarista kapely No Doubt Tony Kanal. Bylo to u příležitosti dokončení nové desky, jež však ještě nemá název. Ví se zatím třeba to, že na chystaném albu hraje také Novoselic - ve skladbě I Should Have Known obstaral baskytaru a akordeon.

Jako před dvaceti lety

Nová nahrávka Foo Fighters má ještě jednou reminiscenci na Nirvanu. Desku totiž produkoval Butch Vig, který s Cobainovou kapelou spolupracoval na slavném albu Nevermind z roku 1991. "Při poslouchání té desky mám stejné pocity, jako když jsem před dvěma desetiletími slyšel nahrávky Nirvany," řekl Dave Grohl magazínu Rolling Stone. "Dokonce máme stejný zvuk bicích jako na albu Nevermind. Butch je v tomhle prostě dobrý."

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/nirvana-se-sesla-na
-utajenem-koncertu-poprve-od-cobainovy-smrti-p8c-/hudba.asp?c=A101227_094330_hudba_jaz


Na nové desce Foo Fighters zahostuje Krist Novoselic - 28.10. 2010
Foo Fighters v čele s Davem Grohlem chystají na rok 2011 novou desku a návrat na koncertní pódia. V současné době kapela pod vedením Butche Viga (producent legendárního alba Nevermind) natáčí album, které kromě 14 nových písní přinese i hostování Krista Novoselica. Ke spolupráci Grohl/Novoselic/Vig dochází dvacet let poté, co Nirvana natočila průlomové album Nevermind a navždy se zapsala nesmazatelným písmem do rockových dějin. Grohl o nové nahrávce hovoří jako o tom nejsyrovějším old-school-analog materiálu, na kterém dosud s Foo Fighters pracoval. Zdroj: spin.com


Film o Cobainovi se konečně blíží realizaci - 22.2. 2010
O celovečerním filmu zachycujícím život rockera Kurta Cobaina se mluví několik let, ale teď se podle serverů Hollywood Reporter a RollingStone filmové studio Universal konečně rozhýbalo.

Film má být částečně založen na knize známého hudebního novináře Charlese R. Crosse Heavier than Heaven. Studio chce pověřit režií Orena Movermana, který nahradí i původního scénáristu Davida Benioffa.

Moverman zatím jako režisér moc zkušeností nemá (natočil jen film The Messenger), ale jako scénárista má za sebou mnoho práce (filmy Jesus’ Son, Face nebo film o Bobu Dylanovi I'm Not There).

Cross, jehož kniha vyšla v roce 2001, bude na filmu spolupracovat jako odborný konzultant a Moverman je podle něj tím pravým režisérem. "Dělal na seriózních projektech, jako byl dylanovský film I’m Not There, takže je to pravděpodobně dobré, když půjde o film o Cobainově životě." V Hollywoodu teď podle něj pracuje hodně fanoušků Cobaina, takže lze věřit, že udělají maximum, aby byl film kvalitní.

Spor s vdovou film neohrozí

Cobainovi kolegové z Nirvany Novoselic a Grohl vedli spor s vdovou Courtney Love, která film produkuje, o práva na písně Nirvany, ale Cross tvrdí, že Universal teď má potřebná práva zajištěná.

“Pokud já vím, lidi od Universalu všechno zařídili, takže ať bude hrát Cobaina kdokoliv, bude moci ve filmu zpívat jeho písničky," řekl RollingStonu.

Kurt Cobain by právě slavil 43. narozeniny (20. února). Svůj život ukončil sebevraždou v Seattlu v roce 1994. Zdroj: novinky.cz


Bývalý basista Nirvany kandiduje na okresního zastupitele - 6.6. 2009
Bývalý basista kultovní grungeové kapely Nirvana Chris Novoselic kandiduje v místních volbách v zemědělském okrese na západě státu Washington. Jde ale jenom o gesto, jímž chce protestovat proti povinnosti nezávislých kandidátů formálně se přidružit k nějaké politické straně.

Čtyřiačtyřicetiletý Novoselic v okrese Wahkiakum vede místní občanskou organizaci Grange. Do voleb se dal ale zaregistrovat jako člen „Strany Grange“.

Novoselic deníku The Daily World řekl, že protestuje proti systému, který nutí nezávislé kandidáty oznámit, kterou stranu podporují. Volby se uskuteční na podzim a Novoselic tvrdí, že bude sám hlasovat pro jiného kandidáta.

Někdejší basista divoké kapely ze Seattlu v současnosti žije v ústraní na farmě u městečka Deep River. Zdroj: novinky.cz


Film o Kurtu Cobainovi natočí Marc Foster, autor poslední bondovky - 20.2. 2009
Natočit biografický film o životě zesnulého zpěváka americké skupiny Nirvana Kurta Cobaina se pokusí Marc Foster, mimo jiné režisér bondovky Quantum Of Solace. Je dalším v řadě, jenž byl Hollywoodem osloven.

O přípravě filmu se hovoří již delší dobu. Jedním z jeho producentů bude vdova po Cobainovi, zpěvačka Courtney Love. Scénář píše David Benioff a bude při něm vycházet z knihy Heavier Than Heaven: The Biography Of Kurt Cobain, již napsal Charles Cross.

Tvrdí se v ní například, že muzikant experimentoval s LSD a marihuanou už ve svých deseti letech. Na plátnech se dosud objevilo několik filmových zpracování Cobainova života. Nejúspěšnější byly nesporně dokument Kurt Cobain: About A Son a film o posledních dnech hudebníkova života Last Days režiséra Guse van Santa. Zdroj: novinky.cz


Rozbitá gitara Kurta Cobaina bola predaná za 100 tisíc dolárov - 3.1. 2009
Gitara, na ktorej hrával a ktorú počas jedného z koncertov začiatkom 90-tych rokov na pódiu, nevedno či chtiac alebo nechtiac, rozbil zosnulý frontman kultovej kapely Nirvana, bola na nedávnej aukcii predaná za neuveriteľných 100 tisíc dolárov (2,16 mil. korún).

Rozbitý nástroj z radu Fender Mustang dal do dražby punkový gitarista menom Sluggo, ktorý bol priateľom zosnulej grungeovej legendy. Podľa informácií, ktoré priniesol portál Yahoo Music ju Sluggo predal nemenovanému súkromnému zberateľovi.

Gitara bola údajne zničená na pódiu v New Jersey na jednom z prvých turné Nirvany a keďže v tom čase nemal Kurt Cobain náhradnú gitaru, prišla mu vhod veľkorysosť Slugga, ktorý hrával v kapelách The Grannies a Hullabaloo. Priateľ mu za zničenú gitaru ponúkol svoj plne funkčný nástroj a po rokoch sa mu to niekoľkonásobne vyplatilo.

Predtým než bola gitara predaná do rúk súkromného zberateľa ju Sluggo poskytol ako exponát na výstave s názvom Seattle's Experience Music Project. Zástupca výstavy Jacob McMurray pre Yahoo Music povedal: "Je to naozaj výborne vyzerajúca gitara, pretože je zlomená a drží pokope len vďaka lepiacej páske a Kurt Cobain sa na ňu dokonca podpísal. Vo svete nie je príliš veľa zlomených nástrojov od Nirvany."

Zlomená gitara sa tak aktuálne stala druhou najdrahšie predanou pamätihodnosťou Kurta Cobaina, hneď za jeho gitarou Mosrite Gospel Mark IV, ktorá bola v roku 2006 vydražená za 131 tisíc dolárov. Zdroj: hudba.sk


Australská umělkyně plánuje vykouřit ostatky Kurta Cobaina - 8.11. 2008
Po nevyjasněné smrti v roce 1994 byl Kurt Cobain, frontman kultovní kapely Nirvana, na přání vdovy Courtney Love zpopelněn. Courtney poté nechala jeho ostatky zašít do plyšového medvídka, kterého nosila všude s sebou. V květnu letošního roku jí byl popel ukraden, nyní se za obskurních okolností zase objevil.

Kontroverzní umělkyně Natascha Stellmach se údajně ke Kurtovým ostatkům nevysvětlitelným způsobem dostala a oznámila, že je v rámci zakončení své berlínské výstavy 11. října v galerii "Wagner + Partner" vykouří v jointu.

Dle vlastních slov chce tímto způsobem "konečně osvobodit Kurta z mediálního cirkusu". A jak k ostatkům přišla? "Je to tajné a svým způsobem magické. Popel se ke mně dostal náhodou a já teď mám konečně možnost dát Kurtovi svobodu". Zdroj: musicserver.cz


Ukradli popol Kurta Cobaina - 2.6. 2008
Podľa internetového serveru News Of The World ukradli Kurta Cobaina, presnejšie jeho popol, ktorý bol až doteraz dlhé roky ukrývaný.

Spopolnené zvyšky ikony svetovej hudby s prameňom jeho vlasov a niekoľkými šperkmi ukradli z domu jeho životnej lásky Courtney Love v Los Angeles, kde ho speváčka skupiny Hole skrývala v ružovom plyšovom medveďovi. "Nemôžem uveriť tomu, že niekto mi vzal Kurta. Cítim sa na samovraždu. Skutočne neviem, čo budem teraz robiť," povedala matka Cobainovej dcéry Frances Bean.

Časť popola frontmana slávnej Nirvany bola po jeho smrti rozhádzaná blízko jeho domu v štáte Washington a časť v jednom z newyorských budhistických stánkov, zvyšok až doteraz patril Courtney Love. "Zvykla som si ho brávať so sebou, aby som mala pocit, že je stále pri mne. Teraz mám pocit, že som ho stratila po druhý raz," povedala 43-ročná herečka nominovaná na Zlatý glóbus. Zdroj: Bleskovky.sk


Cobainův příběh míří na velké plátno - 20.11. 2007
Bylo jen otázkou času, kdy se Hollywood chytne fenoménu, legendy a stále ještě nezahojené rány - života a smrti Kurta Cobaina. Ptáte se kdo? Scénárista David Benioff, autor scénáře historického velkofilmu "Trója". Film vznikne podle biografie "Těžší než nebe" Charlese Crosse. Nic bližšího Universal Pictures zatím nezveřejnili.

Není jisté, zda se ve filmu ukáže Courtney Love, ale určitě se s pomocí svého právního zástupce Howarda Weitzmanna bude na snímku podílet jako výkonný producent. Nyní je otázkou, kdo bude film režírovat a kdo získá hlavní roli. Crossova kniha byla kritizována pro nedostatečné výpovědi bubeníka Nirvany Davea Grohla a Kurtovy matky. Uvidíme, jestli se připravovaný snímek bude držet striktně předlohy, nebo tyto mezery doplní.

Všechny pokusy o natočení celovečerního filmu o Cobainově životě zatím selhaly. Vznikl pouze snímek "Last Days" režíséra Guse Van Santa založený na domněnkách, co se mohlo dít poslední dny před Kurtovou smrtí. Rok 2006 pak přinesl ještě dokument "Kurt Cobain: About A Son" postavený na rozhovorech a materiálech novináře Michaela Azzerada. Zdroj: Musicserver.cz


Život Kurta Cobaina bude zfilmován - 22.10. 2007
Život Kurta Cobaina bude zfilmován! Courtney Love se do výroby snímku zapojí jako výkonný producent. Nicméně se proslýchá, že si ve filmu i zahraje.

Universal Pictures najali scénáristu Davida Benioffa, který pracoval například na filmu "Trója" (Troy). Scénář by měl být založen na biografii "Těžší než nebe" (Heavier Than Heaven) od Charlese Crosse. Zdroj: Musiczone.cz


Dave Grohl zpívá o Courtney Love - 30.9. 2007
Po letech mlčení o manželství svého bývalého kolegy Kurta Cobaina z Nirvany se Dave Grohl rozhodl podat svědectví. Zpěvák skupiny Foo Fighters přiznal, že napsal song, který pojednává o Courtney Love.

V rozhovoru pro The Guardian Grohl řekl, že se nahrávka jmenuje "Let It Die". Text prý pojednává právě o Kurtovi a Courtney. "Už jsem v životě viděl pár lidí, kteří propadli drogám a trápení, ale nejvýznamnější z nich byl Kurt Cobain," nastínil svou motivaci pro napsání skladby.

Zmíněný song je samozřejmě obsažen na nové desce Foo Fighters, kterou pánové vydali 24. září. Jmenuje se "Echoes, Silence, Patience And Grace". Zdroj: Musicserver.cz


Text písně:
A heart of gold
But it lost it's pride
Beautiful veins
And bloodshot eyes
I see your face
In another light

Why'd you have to go
And let it die
Why'd you have to go
And let it die
Why'd you have to go
And let it die
In too deep
And out of time
Why'd you have to go
And let it die

A simple man
And his blushing bride
Intravenous
Intertwined
Hearts gone cold
Your hands were tied

Do you ever think of me
You're so considerate
Did you ever think of me
Oh so considerate

In too deep
And lost in time
Why'd you have to go
And let it die
Beautiful veins
And bloodshot eyes
Why'd you have to go
And let it die
Hearts gone cold
And hands are tied
Why'd you have to go
And let it die
Why'd you have to go
And let it die

Do you ever think of me
You're so considerate
Did you think of me
Oh so considerate

In too deep
And lost in time
Why'd you have to go
And let it die
Beautiful veins
And bloodshot eyes
Why'd you have to go
And let it die
Hearts gone cold
And hands are tied
Why'd you have to go
And let it die

Nejslavnější deska Nirvany doprovodí počítačovou hru - 10.9. 2007
Nejznámější deska grungeové legendy Nirvany si možná najde nové příznivce. Objeví se totiž v nové hře pro X-Box.

Hra s názvem "Rock Band" vyjde koncem listopadu a bude v ní ke slyšení kompletní "Nevermind", který si lze následně i ve výborné kvalitě stáhnout. Nejde o jediný počin tohoto směru, ve kterém figuruje Nirvana. Jejich skladba "Heart Shaped Box" je pro změnu hudební kulisou k nejnovější mobilní hře "Guitar Legend".

Od okamžiku, kdy vdova po Kurtu Cobainovi za padesát milionů dolarů prodala čtvrtinu katalogu kapely, je uvolňování písní a fotek Cobaina téměř na denním pořádku. Po akční postavičce Kurta, o které jsme informovali minulý rok, lze v posledních měsících koupit například už i svačinový box nebo přívěšek na klíče - obojí s podobiznou zesnulého rockera. Zdroj: Musicserver.cz


Kurt Cobain chtěl před smrtí natáčet s Iggym Popem - 13.5. 2007
Třináct let po smrti hudebníka Kurta Cobaina přišel Iggy Pop s informací, podle níž spolu připravovali natáčení společného songu. Za to, že se tak nakonec nestalo, mohla prý Iggyho ospalost.

"Jednou mi zavolal ve dvě ráno, ale já už byl v té době příliš starý na to, abych vstával před půl desátou. Prostě jsem to nezvedl," vysvětluje Iggy. Kurt mu údajně na záznamníku zanechal svoje číslo do dočasného bydliště v Beverly Hills, Iggy ho ale nakonec v hotelu Four Seasons nezastihl.

Kurt Cobain spáchal sbevraždu v roce 1994. Iggymu tehdy bylo sedmačtyřicet roků, zpěvák Nirvany byl o dvacet let mladší. Zdroj: Musicserver.cz


Courtney Love na věcech po Cobainovi vydělá balík - 2.5. 2007
Zpěvačka a herečka Courtney Love se prý zbavila závislosti na drogách. Chce teď vyčistit svůj dům a rozhodla se prodat všechny věci, které jí po sobě zanechal manžel Kurt Cobain. Vdova po frontmanovi skupiny Nirvana tvrdí, že její domov připomíná mauzoleum.

Většinu věcí Courtney od roku 1994 schraňovala. Kurt toho po sobě nenechal málo. Dnes ale blonďatá herečka věří, že je čas se posunout dál a věcí se zbavit.

"Rozhodla jsem se pro aukci u Christie´s. Můj dům je jako mauzoleum. Dcera nepotřebuje zdědit nacpanou tašku zatracených flanelových košilí. Svetr, kytaru a texty k písním, to je to, co moje dcera dostane. A zbytek toho se prostě prodá," prohlásila Courtney.

Ačkoli sama tvrdí, že je čas se v životě posunout, od manželovy smrti se ani za třináct let příliš nevzpamatovala. "Pořád nosím do postele jeho pyžamo. Jak bych si kdy mohla vytvořit jiný vztah, když pořád nosím Kurtovo pyžamo?" odmítla Love, že by byla citově vázána k jinému muži. V minulosti se o to pokoušel například Edward Norton.

"Každý mě v té věci podporuje. Aukcí vyděláme hromadu peněz a balík dáme na charitu," dodala Courtney.

Katalog pozůstalosti zpěvačce podle odhadu vydělá až 50 milionů dolarů, v přepočtu něco kolem miliardy korun. Zdroj: Blesk.cz


Další akční Kurt - 6.4. 2007
Na internetu se objevila již třetí akční postavička Kurta Cobaina. Tentokrát se však jedná o umělecký výtvor, při kterém hraje hudba. Exponát vyobrazuje sekvenci z videoklipu Smells Like Teen Spirit, který roku 1991 katapultoval Nirvanu na vrchol hudebního světa (nejde o první postavičku s tímto tématem). Za necelých 40 dolarů si tento docela nepovedený kýč můžete objednat zde a nebo si za ty peníze raději kupte něco pěkného na sebe, léto se nezadržitelně blíží ;-)

Kurt

Nirvano, tancuj, vykrúcaj! - 29.3. 2007
Klasické album Nirvany Nevermind má dostat podobu tanečního představení v seattleském divadle, uvedl server NME. Ortodoxní vyznavači grunge hledí na tanečníky s pochopitelnou nedůvěrou.

Spectrum Dance Theater v Seattlu uvede o víkendu první taneční představení založené na desce Nevermind. Choreografii má na starosti Donald Byrd, který pracoval na Broadwayi.

David Alewine a Allison Keppelová mají hrát ústřední role - Kurta Cobaina a jeho ženu Courtney Love. Podrobnosti o představení zatím nejsou k dispozici. "Je to jako, když se díváte na Romea a Julii a říkáte si, kdyby jen počkali... i když to vypadá nesnesitelně, změní se to," popsal své dojmy Byrd.

Některým kritikům ale tyto projekty připadají spíše jako snaha divadelníků vydělat na někom, kdo je mnohem slavnější a významnější než oni. Řada fanoušků bude určitě vnímat jako rouhání, že si Nirvanu přivlastňuje někdo mimo okruh dané subkultury. Zdroj: Novinky.cz


Joe Hill - Heart-Shaped Box - 26.3. 2007
Spisovatel Joe Hill (syn legendárního Stephena Kinga) si pro svou novou knihu vypůjčil název jednoho z největších hitů Nirvany Heart-Shaped Box. Jedná se o příběh o muži s dvojí identitou. Hlavní hrdina Judas Coyne, narozen jako Justin Cowzynski, je zarputilým metalistou s neobyčejným zájmem - sbírání ďábelských artefaktů. Více se dozvíte na stránkách autora.

Joe Hill - Heart-Shaped Box

Specializované zařízení na léčení závislostí zažalovalo Courtney Love - 19.3. 2007
Vdova po Kurtu Cobainovi Courtney Love čelí žalobě jisté specializované kliniky na léčení závislostí. Luxusní zařízení Beau Monde v kalifornském Newport Beach požaduje od Courtney úhradu více než 180 000 dolarů za terapii drogové závislosti. Herečka a zpěvačka sice v roce 2005 zaplatila 10 000 dolarů, stále však zbývá doplatit výše uvedenou částku.

Courtney Love byla odsouzena v září roku 2005 na šest měsíců vězení, protože opětovnou konzumací drog porušila podmínky podmínečného propuštění na svobodu. Americká justice jí ale umožnila namísto výkonu trestu absolvovat odvykací léčení. Po tříměsíčním pobytu na klinice měla pokračovat v terapii v domácím prostředí. Drogové delikty nejsou pro Courtney ničím výjimečným.


Wildest Guitar Hero - 11.3. 2007
Kurt Cobain se umístil v anketě "Wildest Guitar Hero" Classic Rock magazínu na skvělém desátém místě. Jeho jméno se objevilo po boku takových kytarových legend, jakými jsou např. Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan nebo Eddie Van Halen.

Kurt

Before Cars Chada Channinga vydávají singl - 5.3. 2007
Nová kapela někdejšího bubeníka Nirvany Chada Channinga Before Cars vydává 13. března svůj první singl. Jedná se o limitovanou edici pěti set kusů (prvních 100 na modrém vinylu a zbytek na černém). Singl se jmenuje "Old Chair" a jeho b-stranu tvoří píseň "99 to Go". Můžete si jej objednat na stránkách Floation Records (http://www.flotationrecords.com/). Ukázka titulní písně se dá přehrát na MySpace, kde najdete spoustu dalších informací. Nejbližší koncert Before Cars se plánuje na 10. března 2007 (Sunset Tavern, Seattle, WA). Zdroj: Nirvanaclub.com


10 největších momentů Nirvany - 26.2. 2007
Rozsáhlý fanouškovský průzkum serveru NME.com určil 40 největších momentů Nirvany. Není překvapením, že za nejzásadnější okamžik v krátkém působení Nirvany fanoušci považují vystoupení kapely na Reading Festivalu 1992. Výsledky průzkumu byly zveřejněny v den Cobainových nedožitých čtyřicátých narozenin.

Zde je top 10 (bez překladu):
1. Reading Festival 1992
2. MTV Unplugged
3. 'Smells Like Teen Spirit'
4. Singing the wrong words on 'Top Of The Pops'
5. 'Nevermind' knocking Michael Jackson off the top of the US charts
6. The band's performance on 'The Word'
7. The 'Nevermind' album cover
8. 'Come As You Are'
9. Starting a food fight and getting thrown out of the 'Nevermind' launch party
10. Pretending to be Madonna's representatives Zdroj: NME.com


Nirvana na OST k videohře - 25.2. 2007
Nedávný odkup 1/4 autorských práv Nirvany od Courtney Love se už začíná pomalu projevovat. Na soundtracku hry "2K Sports' Major League Baseball 2K7" se objevila skladba "Breed" (Nevermind, 1991). Autoři hry prý pevně věří, že Kurt Cobain byl zapáleným baseballovým fanouškem ;-)

2K Sports' Major League Baseball 2K7

Kurt Cobain ve filmu mluví ze záhrobí - 20.2. 2007
První diváci už v kanadském Torontu viděli dlouho očekávaný film Kurt Cobain: About A Son, který obsahuje staré nahrávky rozhovorů s neuvěřitelně charizmatickým a často až hystericky zbožňovaným zpěvákem Nirvany. Podle amerického serveru Rollingstone.com přináší snímek zajímavé nahlédnutí i do Cobainova humoru.

Režisér AJ Schnack se probral 25 hodinami záznamů, které vznikly ze spolupráce Cobaina a Michaela Azerrada (autor knihy Come As You Are: The Story of Nirvana). Prý ukazuje i zpěvákův smysl pro humor a předvídavost.

Pozoruhodné je, že soundtrack filmu neobsahuje ani jednu písničku od Nirvany a to asi někteří fanoušci "nezkousnou". Výběr hudby měli na starosti muzikanti Steve Fisk a Ben Gibbard a zvolili hudbu, která prý Cobainovi "sloužila jako inspirace". Zdroj: Novinky.cz


Frances Bean - nejnovější foto - 1.2. 2007
Na nedávné přehlídce Donatelly Versace se po boku Courtney Love objevila i Frances Bean (14), dcera Kurta Cobaina. Její modré oči a dlouhé tmavé vlasy doslova okouzlily přítomné publikum.

Courtney a Frances Bean

10 nejlepších obalů - 23.1. 2007
Server Musicserver.cz se prohrabal různými světovýmy anketami a uveřejnil 10 nejlepších obalů (bookletů) všech dob. Nevermind od Nirvany se umístil na skvělé druhé příčce.

Komentář z musicserver.cz:
Když jednoho dne seděl Kurt Cobain s Davidem Grohlem u televize a koukali na pořad o porodech ve vodě (drogy s lidma dělají hrůzné věci), dostal frontman skupiny Nirvana nápad, který později realizoval na obalu alba "Nevermind". Bylo třeba jen sehnat potřebnou fotografii plavajícího novorozence. To se však ukázalo být příliš nákladné, takže se Nirvana rozhodla najmout fotografa, který daný snímek vytvoří. Kirk Weddle požádal své přátele, aby ke snímku "zapůjčili" svého tříměsíčního syna Spencera Eldena a později (také na popud Kurta Cobaina) do snímku ještě přidal udici s jednodolarovou bankovkou (mimochodem její sériové číslo je "L 94998746 B"). Snímek nakonec Nirvanu stál jen dvě stě dolarů.

Samozřejmostí je, že se fotografie neobešla bez kontroverzních připomínek. Byl dokonce vytvořen náhradní obal, na kterém nebyl vidět penis novorozence, ale Cobain s touto variantou odmítal souhlasit. Nakonec ustoupil alespoň natolik, že akceptoval případné schování kritické oblasti pod samolepku. Již v příštím roce "Weird Al" Yankovic tento obal parodoval na svém albu "Off The Deep End", kde je ve vodě zachycen on sám. V jeho verzi však byla naštěstí použita fotografie bez mužského přirození a na rybářském háčku je místo bankovky americká kobliha.

Kompletní pořadí:
1. THE BEATLES - ABBEY ROAD
2. NIRVANA - NEVERMIND
3. THE VELVET UNDERGROUND AND NICO - THE VELVET...
4. THE CLASH - LONDON CALLING
5. JOY DIVISION - CLOSER
6. PINK FLOYD - THE DARK SIDE OF THE MOON
7. THE STROKES - IS THIS IT
8. THE BEATLES - SGT. PEPPER'S LONELY HEARTS CLUB BAND
9. SEX PISTOLS - GOD SAVE THE QUEEN
10. FAITH NO MORE - ALBUM OF THE YEAR


Nový film o Kurtu Cobainovi? - 16.1. 2007
Časopis Kerrang! otiskl před několika dny zprávu, v níž Courtney Love oznamuje, že se pracuje na novém filmu o jejím zesnulém manželovi. Literární předlohou má být kniha Charlese R. Crosse Heavier Than Heaven (Těžší než nebe - viz sekce Knihy). Herecké obsazení Courtney neprozradila. Nezbývá nic jiného, než doufat, že dílo nebude takovým propadákem, jako tomu bylo před pár lety v případě filmu Last Days, kdy autor nejprve tvrdil, že bude o Cobainovi, pak byl Cobainem jen inspirován a nakonec prý vlastně o Kurtovi nebyl ;). Sledujte novinky na webu pro další informace!


Kurt Cobain trávil Vánoce "umrtven" tvrdými drogami - 28.12. 2006
Courtney Love se na Vánoce s manželem Kurtem Cobainem vždycky nesmírně těšila. Nejprve se partneři zahltili vlastními dary, a pak hned vyrazili do ulic shánět tvrdé drogy. Zbytek svátků strávili pod jejich vlivem. Zpěvačka a herečka se k tomu nedávno přiznala v rozhovoru.

NEW YORK - Tradičními dárky u obou narkomanů byly vlastní texty, dvojice si vyměňovala nové písničky a povídky. Po jejich přečtení u vánočního stromu vyrazili do ulic na hon za dealery drog. V opojení těžkých narkotik pak trávili zbytek roku.

"Vánoce byly skutečně náročné, protože dealeři si dávali během svátků oraz. Dobře, ne úplně všichni dealeři. Ale víte, byli jsme rodina s nově narozeným dítětem, takže to nebylo nic, co byste mohli nazývat životním stylem celebrit. Ale jeden pro druhého jsme vytvořili spoustu umění, napsali pro sebe písně, bylo to kreativnější než obyčejné dárky," tvrdila Courtney Love. Zdroj: Novinky.cz


Nejvíce vydělávající mrtvou celebritou je Kurt Cobain- 26.10. 2006
Kurt Cobain, frontman skupiny Nirvana, je nejvíce vydělávající mrtvá celebrita za poslední rok. Výdělky grungeové ikony dosáhly v období od října 2005 do října 2006 padesáti milionů dolarů. Jeho úspěch je ovlivněn počínáním Courtney Love, která prodala autorská práva na přibližně 25% Cobainových skladeb.

Elvis Presley skončil druhý s částkou dvaačtyřicet milionů, čímž si ve srovnaní s minulým obdobím pohoršil o tři miliony. Čtvrtý skončil John Lennon s čtyřiadvaceti miliony.

První pětka:
1. Kurt Cobain
2. Elvis Presley
3. Charles Schulz
4. John Lennon
5. Albert Einstein

Žebříček byl publikován serverem forbes.com. Zdroj: Musiczone.cz


Polyphonics Spree předělali Nirvanu- 3.10. 2006
Americká skupina Polyphonics Spree nahrála docela pěknou verzi písně Lithium od Nirvany. Stáhnout si jí můžete zde.

Další akční postavička Kurta Cobaina- 3.10. 2006
Internetový fanclub Nirvany oznámil, že v prosinci přijde na trh nová akční postavička Kurta Cobaina. Bude se jednat už o druhý obdobný suvenýr, kterému požehnala i samotná Courtney Love. Inu Vánoce se blíží, co dodat ;-) zdroj: musicserver.cz


Dokument s Kurtem Cobainem bude mít premiéru v září- 8.9. 2006
Snímek nazvaný "Kurt Cobain: About A Son" si odbude premiéru na filmovém festivalu v kanadském Torontu 10. září 2006. Film vznikal pod režijní taktovkou AJ Schnacka a využívá materiálů natočených novinářem Michaelem Azerradem. Ten v roce 1993 vydal biografii Nirvany nazvanou "Come As You Are". Právě ona se stala základem pro nový filmový dokument. Jako doprovod byly vybrány songy od Cobainových oblíbených kapel The Melvins, Queen, Cheap Trick a Davida Bowieho.


Obsáhlé DVD připomene význam Nirvany- 26.8. 2006
Nové DVD s názvem "Kurt Cobain - All Apologies" vyjde snad ještě letos. Z celého stodvacetiminutového materiálu bude polovina věnována "extra" sekci, kde budou rozhovory s bývalými členy Nirvany a také bude nastíněn Kurtův rodinný život a jak ho ovlivnila sláva po osobní i tvůrčí stránce. Nemalý je rovněž příspěvek Nirvany do celkové rockové kroniky od časů "Bleach" přes slavný "Nevermind" - to vše má na vzpomínkovém DVD své čestné místo.


Cobainova dcera přišla na focení v otcově pyžamu- 12.8. 2006
Dcera zesnulého amerického hudebníka Kurta Cobaina Frances Bean šokovala fotografy módního časopisu Elle, když se na focení dostavila v pyžamu svého otce. Focení se zúčastnily děti osobností, které měly přijít v oblečení svých známých rodičů. "V tomto pyžamu se otec ženil na Havaji v roce 1992, tak jsem si řekla, že by to bylo celkem milé, když si ho obléknu i já," prozradila 14letá Frances.


Bono chce koupit práva na Nirvanu - 20.3. 2006
Zpěvák irské skupiny U2 Bono Vox zvažuje, že nakoupí práva na písně americké grungeové legendy Nirvany. V nabídce se vyskytují hity jako Smells Like Teen Spirit či Come As You Are. Jejich cena se podle britského deníku Telegraph pohybuje okolo sta miliónů dolarů.

Vdova po zpěvákovi a kytaristovi Nirvany Courtney Love, která je majitelkou práv, by v Bonovi jistě získala kupce, který hudbě rozumí, čímž by eliminovala možnost dalšího rozprodeje a nevhodného nakládání s písněmi. Zájem na práva na písně Nirvany mají také společnost Sanctuary či mediální skupina Chrysalis.

Práv na nahrávky Nirvany se Love začala zbavovat už loni v prosinci, kdy za 70 miliónů liber prodala celou čtvrtinu skladeb. Odkoupila je od ní americká televizní hvězda polského původu Martha Stewartová, jež se chvíli předtím vrátila z vězení, kde byla za účast v aféře s prodejem akcií firmy ImClone Systems. Zdroj: Novinky.cz


Dave Grohl bude otcem - 13.1. 2006
Populace na planetě se rozrůstá, a to nejenom díky českým celebritám. Už brzy se stane otcem také frontman Foo Fighters Dave Grohl (ex-Nirvana).

Zprávu jako první trochu nechtěně vyzradil bubeník Taylor Hawkins, když v rozhovoru pro MTV probíral nejbližší plány kapely: "V lednu a únoru pojedeme po Evropě, ale v březnu musíme být zpátky, protože Dave a jeho žena budou mít dítě... To jsem ale asi neměl říkat," zarazil se Taylor.

Teď novinku potvrdil také mluvčí bývalého člena Nirvany s tím, že dítě přijde na svět na jaře letošního roku. Zdroj: Musicserver.cz


Dávný bubeník Nirvany má novou kapelu - 4.10. 2005
Bývalý bubeník skupiny Nirvana Chad Channing má novou kapelu. Jmenuje se Before Cars.

Skupina nahrává album a Chad, který bubnoval s Nirvanou ještě před příchodem Davea Grohla, je zodpovědný za kytaru, bicí i zpěv. Kdy deska vyjde, jak se bude jmenovat nebo kolik titulů na ní najdeme, není zatím známo. Víme pouze to, že ji bude produkovat Jack Endino. Ten se podílel už na prvním albu party ze Seattlu nazvaném "Bleach", takže jde jenom o oprášení letitého přátelství.

A jenom na okraj - Chad Channing bubnoval nejenom na zmíněné prvotině legendární party. S Nirvanou natočil rovněž první oficiální zvukový záznam - jednalo se o skladbu "Love Buzz". Zdroj: Musicserver.cz


'Sliver' představí další dosud nezveřejněné písně Nirvany - 23.9. 2005
Kultovní skvadra Kurta Cobaina Nirvana po čase opět zaútočí na žebříčky prodejních hitparád s novinkovým titulem. Postarala se o to vydavatelská společnost Universal, která by desku měla vydat už 31. října. Kompilaci "Sliver" sestavila z raritních kousků a demonahrávek obsažených na trojdiskovém boxu "With The Lights Out" (vyšel v listopadu 2004) a tří dosud nikde nezveřejněných písní.

Svoji zásluhu na vydání tohoto titulu má také teprve třináctiletá dcerka Kurta Cobaina, Frances Bean Cobain, která se spolu se svojí matkou Courtney Love poprvé podílela na obchodu souvisejícím s právy na Cobainův odkaz. Zároveň se angažovala i na výběru coveru nové desky.

Tracklist "Sliver" bude následující: Spank Thru (Faecal Matter), Heartbreaker (first Nirvana show), Mrs. Butterworth (band demo), Floyd The Barber, Clean Up Before She Comes, About A Girl' (home demo), Sappy (Endino-produced demo), Blandest (Endino-produced demo), Ain't It A Shame (The Jury), Lithium (KAOS/Calvin Johnson), Opinion (KAOS/Calvin Johnson), Sliver (home demo), Smells Like Teen Spirit (boombox), Come As You Are (boombox), Old Age (Nevermind outtake), Oh The Guilt (Touch And Go single), Rape Me (solo acoustic), Rape Me (band demo), Heart Shaped Box (Rio demo), Do Re Mi (home demo w/ Pat Smear), You Know You're Right (solo acoustic), All Apologies (solo acoustic). Zdroj: Musicserver.cz


V Londýně budou vystaveny fotografie Nirvany - 6.9. 2005
V Londýně bude na konci října bude otevřena nová výstava s fotografiemi Nirvany.

Od 27. října do 20. listopadu v galerii Sony Ericsson Proud Central své kousky představí fotografové Charles Peterson a Ian Tilton.

"Nirvana - With The Lights Out" čítá přes 60 detailních fotografií z koncertů i backstage. Pokud se náhodou budete v listopadu v tomto krásném městě nacházet, nenechte si výstavu ujít. Zdroj: Musiczone.cz


Nirvana je americkým národním dědictvím- 23.4. 2005
Nirvana byla akademiky ve Spojených státech uznána jako národní dědictví a bude uschována ve speciálním archivu budoucím generacím.

Průlomové dílo grungeového tria "Nevermind" se připojí k dílům The Beach Boys, Public Enemy a Jamese Browna v US Library of Congress.

Podle BBC se jedná o 50 nahrávku, která byla označena za "kulturně a historicky signifikantní".

Aby byla nahrávka do US Library of Congress zařazena, musí být minimálně deset let stará. "Nevermind" z roku 1991 je aktuálně deskou nejmladší. Nejstarší je nahrávka zpívajícího basákem Eugena Cowlese "Gypsy Love" z roku 1988, která pochází z opery "The Fortune Teller".

Mezi další uložené materiály patří "Pet Sounds" od The Beach Boys, soundtrack k filmu "Hvězdné války" nebo záznam slov Neila Amrstronga po přistání na Měsíci. Zdroj: Musiczone.cz


Text Cobainovy písně na pouličních ukazatelích- 13.4. 2005
Ukazatele směru ve městě Aberdeen ve státě Washington, kde prožil Kurt Cobain dětství, nesou slova jeho písně Come as you are (Přijď, jaký jsi). Přidáním názvu tohoto Cobainova hitu na dopravní značení chtějí místní uctít památku slavného hudebníka.

ABERDEEN - Návštěvníci Aberdeenu si rockovou legendu připomenou hned při vjezdu do města, kde slova Come as you are budou už na první ceduli s názvem města. "Myslím, že je to dobrá myšlenka, a bylo už načase," řekl zpěvákův dědeček Leland Cobain.

Místní výbor pro Cobainovu památku kromě toho plánuje i další pocty zpěvákovi, který v roce 1994 spáchal sebevraždu. Podle předsedy výboru se ozvalo už hodně lidí, kteří se do Aberdeenu hodlají vydat a vzdát tak Cobainovi hold. Zdroj: Novinky.cz


Slavná aukční síň prodává milostný dopis Kurta Cobaina - 15.12. 2004
Prodat můžete zkusit všechno, otázkou je, zda si to někdo koupí. Na aukci v newyorské síni Christie's to ovšem bud stát za to. Bude se nabízet dopis z pera Kurta Cobaina.

Je to už deset let, co nás Kurt opustil. Tento umělecký vedoucí skupiny Nirvana je dodnes považován za jednu z nejzásadnějších postav v historii rockové scény. Možná i proto se dá na čemkoliv z jeho života pořádně vydělat. Tentokrát jde o milostný dopis, jehož adresátem byla Courtney Love. Cobain ho napsal před třinácti lety v Sheffieldu v průběhu turné na podporu alba "Nevermind".

Podle expertů by se cena dopisu mohla na páteční aukci (17. prosince) vyšplhat až někam na deset tisíc dolarů.
Zdroj: Musicserver.cz


Zbytek Nirvany zahrál na podporu Johna Kerryho - 23.10. 2004
Nirvana je zpátky. Pravda, ne tak úplně, ale společné vystoupení po deseti letech vypadalo senzačně.

Poprvé od smrti Kurta Cobaina se Krist Novoselic a Dave Grohl objevili veřejně. Stalo se na předvolební akci podporující demokratického kandidáta na prezidenta Johna Kerryho. Událost se odehrála v Stardust Hotel And Casino v Las Vegas v úterý 19. října. Není divu, Novoselic se netají svými plány věnovat se v budoucnu politické kariéře. A Dave Grohl? To je známý zastánce demokratického vidění světa.

Nirvana navíc chystá pod názvem "With The Lights Out" vydat 23. listopadu balení tří cédéček a jednoho DVD. Ačkoliv nebyl dosud oznámen tracklist, bude možno slyšet sedmdesát nahrávek pořízených při nejrůznějších příležitostech. Zdroj: Musicserver.cz


NirvanaBox již brzy na pultech!- 11.9. 2004
Den D pro všechny fanoušky Nirvany se pomalu ale jistě blíží. Již 23. listopadu se totiž v obchodech objeví 3CD box, který v limitované edici doplní i DVD s raritními záběry. CD budou obsahovat remasterované a živé verze hitů, především ale tolik žádané raritní a dosud nevydané songy, o které se léta vedly nekonečné spory. Box navíc doplní 60ti stránkový booklet a přední stranu prý tvoří kovová destička. Podrobnosti již brzy!


Come As You Are opět v prodeji!- 15.8. 2004
Tolik očekávaná reedice českého překladu knihy Come As You Are od Michaela Azerrada je v současnosti k mání téměř ve všech internetových i kamenných knihovnách v Česku. Nenechte si ujít možnost koupě, další reedice už nemusí nikdy vyjít. Kniha stojí 249,- Kč. Celkem bez problémů se stále dá sehnat i Crossova kniha Těžší než nebe.


Basák z Nirvany vydá své memoáry - 28.7. 2004
Velmi bohaté vzpomínky má na svůj dosavadní život basák z Nirvany Krist Novoselic. Dvoumetrový chasník vydá 15. září vzpomínkový titul nazvaný "Of Grunge And Government: Let's Fix This Broken Democracy".

Sto dvacet pět stránek počtení bude věnováno jeho působení v Nirvaně od chvíle, kdy se v roce 1985 potkali s Kurtem Cobainem. Dočíst se bude možné i o tom, jak spolu dva roky vystupovali, než si přiřkli legendární název. Nebo o Kristových hudebních aktivitách ve formacích Sweet 75 a Eyes Adrift, které založil po Cobainově smrti. Bude toho ale samozřejmě mnohem víc, těšte se.

Připomeňme, že v srpnu loňského roku Krist Novoselic oznámil odchod z hudebního světa. Jeho kniha by tudíž mohla působit jako takový muzikantský nekrolog. Zdroj: Musicserver.cz


Kurt Cobain mohl být zavražděn - 10.4. 2004
Jak to bylo s Kurtem Cobainem doopravdy? O odpověď na otázku se vedle oficiální sebevražedné verze přesně deset let po kytaristově smrti pokouší i nová kniha "Love & Death: The Murder Of Kurt Cobain".

Jejími autory jsou novináři Max Wallace, Ian Halperin a soukromé očko Tom Grant, který byl u vyšetřování záhadné smrti frontmana Nirvany. V knize pánové naznačují, že mohlo jít o plánovanou vraždu, přičemž se opírají o zjištěné poznatky. Třeba o to, že se Kurt nemohl zastřelit, protože v jeho organismu bylo nalezeno příliš velké množství heroinu. Ani otisky prstů na zbrani prý nebyly čitelné. Dalším důkazem má být páska, kterou pánové pustili na oficiální tiskové konferenci.

Manželka hudebníka na ní připouští některé nesrovnalosti a uvedla, že se pár připravoval na rozvod. Podle slov autorů však nic nesvědčí o tom, že by vraždu svého muže objednala právě Courney Love. Že by další záhada? Zdroj: Musicserver.cz


Den s Nirvanou na Óčku- 21.3. 2004
5.4. 2004 je dnem desátého výročí smrti Kurta Cobaina a při příležitosti tohoto jubilea nezůstanou pozadu snad poprvé v historii ani české hudební televize, resp. naše jediná hudební stanice óčko, která na tento den připravila další díl oblíbeného pořadu Den s... No a že se tentokrát bude jednat o Den s Nirvanou už jistě všem došlo. Takže sledujte óčko a třeba uvidíte něco, co jste ještě neviděli! :)


Vychází další kniha o Kurtu Cobainovi - 20.11. 2003
Kurt Cobain je už dávno legendou. Musel se kvůli tomu sice zastřelit, ale zato se o něm mluví jako o hudebním géniovi. Vykreslit život zázračného dítěte si nyní klade za úkol nová kniha.

Ponese název "Godspeed: The Kurt Cobain Graphic" a bude kombinovat realitu s fikcí v časové ose od Kurtova dětství do osudné sebevraždy v dubnu roku 1994. Chybět nebudou manželské etudy s Courtney Love, nebo cesta napříč úspěšnou kariérou Nirvany.

Dílo sepsal spisovatel Barnaby Legg a více informací je k dispozici na webové adrese www.flameboycomics.com. Zdroj: Musicserver.cz


Basák z Nirvany chce být politikem - 6.8. 2003
Chris Novoselic je dnes již legendou. Po smrti zpěváka Nirvany Kurta Cobaina se nějaký čas ještě na hudební scéně potloukal, ale nyní tvrdí, že už má všeho dost.

Podle svých slov, která adresoval posluchačům skrze webovou stránku eyesadrift.com, je hodně znechucen z fungování hudebního průmyslu a cituje důvody své frustrace. Jedním z nich má být i způsob distribuce posledního alba jeho projektu Eyes Adrift. Své pohoršení chce dát najevo odchodem ze světa velkých peněz a do budoucna se prý hodlá zabývat politikou, v níž by chtěl od příštího roku aktivně působit.

Podobné plány má třeba i Arnold Schwarzenneger, ale Chris prý nehodlá pověsit kytaru na hřebík. Prostě jen už nechce být součástí kolosu zvaného showbusiness. Zdroj: Musicserver.cz


Charles R. Cross- Těžší než nebe- 1.7. 2003
Před několika dny se v českých knihkupectvích objevil tolik očekávaný překlad knihy Heavier Than Heaven od Charlese R. Crosse. Kniha se u nás jmenuje "Těžší než nebe: životopis Kurta Cobaina" a vydalo jí nakladatelství Volvox Globator. Rozhodně by bylo dobrý, kdyby si jí každý z vás koupil, třeba se tak dočkáme i překladu Kurtových deníků. Pokud si knihu chcete objednat přes internet, tak stačí kliknout sem ! (269,- Kč)


Staň se hvězdou!- 6.5. 2003
V magazínu New York Village Voice vyšel před několika dny inzerát, v němž Courtney Love nabízí flek ve své budoucí kapele! Její požadavky jsou zhruba následující- musí to být ženy nebo dívky, které vypadají jako bohyně! Inzerát dále láká slovy: "Přidej se ke Courtney Love, staň se slavnou a poznej svět...". Případné zájemkyně z Česka by pomalu měly sednout na letadlo do Ameriky, konkurz bude jistě co nevidět! ;)


Grungeová Velká noční hudba- 2.5. 2003
Zítřejší Velká noční hudba (Čt2, 1:10) nabízí mimo jiné i tyto zajímavé klipy- Nirvana-Aneurysm, Smells Like Teen Spirit, Come As You Are, Lithium, The Man Who Sold The World a About A Girl, Alice In Chains-No Excuses, Pearl Jam-Even Flow. Není toho moc, ale na českou televizi možná až příliš, takže kdo tyhle klipy nemá či nezná, tak ať si připraví kazetu a nahrává! :)


Courtney vydá sólovku- 21.4. 2003
Courtney Love před několika dny oznámila světu radostnou zprávu- někdy na konci léta prý vydá sólovou desku! Album se bude jmenovat "America's Sweetheart" a Courtney na ní bude spolupracovat s Lindou Perry, jež se podílela např. na úspěchu zpěvačky Pink. Poslední album, které Courtney vydala s nedávno rozpadlou formací Hole, vyšlo v roce 1998 (Celebrity Skin).


Courtney zase vyvádí- 5.2. 2003
Vdova po Kurtu Cobainovi Courtney Love (38) byla včera zatčena na Londýnském letišti. Důvodem bylo její nevhodné chování na palubě letadla, které letělo z Los Angeles. Courtney urážela dost nevybíravými slovy personál a odmítala si zapnout bezpečnostní pás. Podle mluvčího společnosti Virgin-Atlantic prý velkou roli sehrál alkohol. Po devíti hodinách, strávených v cele, byla Courtney propuštěna.


Kurtova kytara bude pěkně drahá- 21.1. 2003
20. února tohoto roku se bude v jisté londýnské aukční síni dražit. Jedním z nabízených předmětů bude i černá kytara (Stratocaster), na kterou Kurt hrál v průběhu "Nevermind Tour" před 12ti lety. Vyvolávací cena bude něco kolem 1 miliónu korun, myslím že není proč váhat! :)


Jak si vede "Nirvana" a deníky?- 6.12. 2002
Greatest hits Nirvany si vede opravdu výtečně, všude ve světě zaujímá v prodejnosti pozici do 10. místa, v České republice je to už o trochu horší- 66. pozice! Naprostým předvánočním trhákem se však staly Kurtovy deníky, které se ihned staly nejrychleji prodávanou knihou v historii hned po The Beatles Anthology.


Journals- 16.11. 2002
4.11. 2002 vyšly v angličtině tolik očekávané Kurtovy deníky (Journals). Bohužel nemám v současnosti moc času na podrobnější zpracování této události, a tak vás pouze odkážu sem, kde najdete více informací o denících, dokonce v češtině :). V dalších dnech samozřejmě vše napravím.


"Nirvana" je na světě a deníky nás co nevidět čekají- 3.11. 2002
29. října vyšla slibovaná bestofka s prostým názvem "Nirvana". Koupit si jí můžete třeba zde. Tracklist, který tu byl umístěn už o 14 dnů dříve, se nakonec ukázal býti oficiálním :). Již zítra 4. listopadu by měly v angličtině vyjít již zde zmíněné Kurtovy deníky. Zda-li se v budoucnu dočkáme české jazykové mutace je zatím nejasné.


"Nirvana" vyjde už 29. října!- 12.10. 2002
Vydání největších hitů Nirvany nás čeká o několik dnů dříve, než bylo ohlášeno. Již 29. října vyjde album "Nirvana" s tímto tracklistem: You Know You're Right;About A Girl;Been A Son;Sliver;Smells Like Teen Spirit;Come As You Are;Lithium;In Bloom;Heart-Shaped Box;Pennyroyal Tea;Rape Me;Dumb;All Apologies a The Man Who Sold The World. Tracklist není oficiální. ZDE si již můžete přehrát klip You Know You're Right!


Nirvana vydá kompilaci i s You Know You're Right- 6.10. 2002
Po dlouhých měsících se konečně urovnaly všechny spory mezi Courtney Love a zbylými členy Nirvany, a tak se můžeme do budoucna těšit hned na několik zajímavých kompilací. První vyjde již 11.11. 2002, bude s jmenovat Nirvana a jedná se o výběr hitů včetně dosud nevydané písně You Know You're Right, ke které vznikne i videoklip.


Plná verze You Know You're Right volně ke stažení- 24.9. 2002
Na stránkách Nirva.nu byla před 2 dny uveřejněna plná verze dosud nevydané skladby Nirvany You Know You're Right. Stáhnout si jí můžete zde!


Nirvana má nejhranější videoklip na britské MTV - 4.8. 2002
Většina z nás si určitě vzpomíná na tu chvíli, kdy se do hudebních televizí či videoklipových pořadů dostalo "Smells Like Teen Spirit" od Nirvany, čímž v podstatě odstartoval masivní úspěch grunge.

A právě videoklip k této skladbě byl na britské verzi MTV vyhodnocen jako vůbec nejhranější za posledních patnáct let vysílání této stanice na ostrovech. První desítka nejhranějších klipů následuje:

1. "Smells Like Teen Spirit" - Nirvana
2. "Wonderwall" - Oasis
3. "Black Hole Sun" - Soundgarden
4.'"Sabotage" - Beastie Boys
5. "Loser" - Beck
6. "Buddy Holly" - Weezer
7. "Ironic" - Alanis Morissette
8. "Virtual Insanity" - Jamiroquai
9. "Bittersweet Symphony" - The Verve
10. "Losing My Religion" - REM
Zdroj: Musicserver.cz


Greatest Hits Nirvany se bude jmenovat Nirvana
Kompilační deska Nirvany se očekává již letos na Vánoce. Podle informací na HoleMusic.com provázejí vydání desky drobné komplikace, převážně o autorská práva mezi Courtney a zbývajícími členy Nirvany, které jsou ale již téměř překonané, takže vydání na přelomu podzimu a zimy nic bránit nebude.


Kurtovy deníky
Vydavatelství Riverhead Books chystá na podzim tohoto roku vydání deníků Kurta Cobaina pod názvem Journals. Kurt si psal deník pravidelně až do své smrti v dubnu '94 a to i tehdy, kdy žil např. pod mostem či v kabině auta. Datum vydání v USA je stanoveno na 11.11. 2002.


Downer's News
Courtney Love, bývalá manželka Kurta Cobaina a frontwoman dnes již neexistující kapely The Hole, si pozvala k soudu o práva na Nirvanu, kdy proti ní stáli zbývající členové kapely, i tyto známé osobnosti: Bono, Michael Stipe, Drew Barrymore, Cameron Crowe, Miloš Forman, Pat Smear, Patty Schemel, Eric Erlandson.


You Know You're Right
Na několika neoficiálních stránkách Nirvany se nedávno objevily ukázky studiové verze dosud nevydané písně You Know You're Right. Nyní máte možnost si "budoucí hit" Nirvany poslechnout v několika ukázkách i vy >> 1, 2, 3, 4, 5. Objevily se však i spekulace o tom, že se vůbec nejedná o Nirvanu.


Jak se Courtney zhroutila
Přestože C. Love tvrdí, že s drogama již dávno přestala, před týdnem se po hudební konferenci na Floridě zhroutila přímo na palubě letadla. Cestující popisovali neustálý hluk z oddělení 1. třídy, jedna z letušek byla Courtney dokonce sexuálně obtěžována. Ztřískanou Courtney nakonec museli z letadla vyvézt na vozíku.


Comeback Of Seattle
Vzpomínkový večer na zlatou éru grunge vypukne 16. května 2002 v pražském Lucerna Music Baru. Svou účast zatím potvrdily tyto kapely: Cobain Survival - Nirvana Revival (Brno), Pearl Jam Revival (Rakovník), Alice in Chains Unplugged Revival (Praha) a Rage Against The Machine Revival (Praha).


Zemřel frontman skupiny Alice in Chains
Los Angeles, 21. dubna 2002 - Zpěvák a kytarista zaniklé rockové skupiny Alice in Chains Layne Staley zemřel ve svém apartmá v americkém Seattlu. Podle mluvčího místní policie bylo pravděpodobnou příčinou smrti předávkování drogami, i když vyloučit nelze ani přirozenou smrt. => podrobnosti


Kurtovy deníky
Na podzim roku 2002 budou bez jakýchkoliv úprav zveřejněny osobní deníky Kurta Cobaina. Jejich prodejem získala Courtney Love v přepočtu cca 100 milionů korun. Dobrá zpráva: v ČR se prý pracuje na překladu Crossovy knihy Heavier Than Heaven, která by se u nás měla jmenovat Víc než nebe. Údajně se připravuje i reedice v současné době nedostatkové knihy Come As You Are od Michaela Azerrada.


Z Cobaina alespoň hlas
V únoru letošního roku vydala Seattleská kapela Earth (Dylan Carlson) reedici EP Sunn Amps and Smashed Guitars, na které se mimo jiné nachází i píseň Divine and Bright, kterou zpívá Kurt.Zpět na hlavní stránku© 2000 - 07 zimerMan